Şita öncesi yorgancılarda çetin faaliyet başladı

Konya’dahi günümüzde unutulmaya yüz markajcı mesleklerden biri olan yorgancılığı 53 yıldır el emeği ile işleyen Büyük Turgutlu, şita aylarının yaklaşmasıyla emsal yaptırmak talip vatandaşların havale vermeye başladığını söyledi.

unutulmaya beniz tutmuş yorgancılık mesleğinin akıbet temsilcilerinden olan 65 yaşındaki Ulu Turgutlu, Konya’nın Beyşehir ilçesinden hayranlık duyduğu işi bellemek için 11 yaşındayken İzmir’da kâin ağabeyinin yanına gitti. Denktaş dikimi özne hareket yerinde şakirt kendisine işe başlayan Turgutlu, 23 yıl kalfa yerine çalıştı. Şanlı Turgutlu henüz bilahare Konya’ya taşınarak, format Selçuklu ilçesi Kılıçaslan Mahallesi Kaynak Sokak’ta bulunan 20 metrekarelik iş yerini açtı. 53 yıldır aynı yerde yorgancılık işleyen Mualla Turgutlu, “Eylül ayı geldi, yavaş yavaş kış hazırlıkları, düğün hazırlıkları başladı. 2 aya kadar bu şekilde sürer. Daha bilahare bizim işlemler yavaşlar. Benim mesleğim pres amma ekmek paramız, mesleğimiz olunca pres dümdüz seçmiyoruz. O yüzden elimizden geldiğince dümdüz yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Mesleğimi severek yaptığım amacıyla 18-20 yaşındaki gibi çalışıyorum”

Turgutlu, “Benim diktiğim yorganlar haddinden fazla himmet olduğu amacıyla etraflı sürüyor, ortalama 7 veya 8 saat sürüyor ayrımsız bedel dikimi. O da sunu hızlı çalışırsam o kadar sürüyor, bittabi bunu 2-3 saatte dikenler bile var. Bu süre içre tedbir aşamamızda denk dikimi için güpür alıyoruz, yüzünü çatıyoruz, yününü atıyoruz, getirip tartıp kumaşa yünü doldurup sopalayıp dikim aşamasına geçiyoruz. Benim amacıyla pespaye zor oluyor, zorlanmaya başladım amma işimi isteyerek yaptığım üzere düzgün oluyor. Ego 65 yaşına girdim amma mesleğimi bayıla bayıla yaptığım üzere 18-20 yaşındaki kabil çalışıyorum. Çift nefis yorgan 700-800 lira, bir tane nefis yorgan ise 600 lira” diye konuştu. – KONYA

Share: