Şişman Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Galebe Bayramı nedeniyle kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Yontu semtindeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının peşi sıra utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Lüle Taşı, Bursalıların 30 Ağustos Yengi Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasal parti devlet başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde bitmeme etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Albeni Orgeneral Işıklı Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra tebrik kartı programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Vali Ayyıldız, Garnizon Komutanı Albeni Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, tören aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün haysiyet tribünündeki yerlerini almasının peşi sıra askeri bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, DOĞRU Tümen Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Aydın Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Yengi Çakırözer ve Çiğ Vuzuh Süllü, MHP Eskişehir Mebus Dokuz Canlı Nurullah Çökelge, İYİ Parti Eskişehir Mebus Arslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mürtefi Yeldan, İl Uyanık Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Güven Müdürü Yaman Ağırlar, DOĞRU Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, başka ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Albeni Tayyareci Tuğgeneral Cihangir Eksiksizlik Yüzçelik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, halkın bayramını kutladı.

Albeni Yaya Miralay Rasim Süt’ün konuşmasının ardından öğrenciler, 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilişkin şiirler okudu.

Askeri bando ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Galebe Meydanı’nda Il uğrunda planlı törende, Vali Mualla Çelik, Hava Asker Eğitim Bilimi Liva ve Garnizon Komutanı Gelgel Yaya Tuğgeneral Necati Ruz ile Şehremini Alim Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Polat, Gündüz ve Işık, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Ilbay İlhami Magnezit, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Belediye Reisi Ülgür Gökhan marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, ürkmek duruşunda bulunulmasının peşi sıra İstiklal Marşı okundu. Ilbay Magnezit, il binasında tebrikleri akseptans etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün meal ve önemini belirten müzakere sonrasında Çanakkale Umum Eğitim Merkezi umum oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin peşi sıra tören sona erdi.

Ayrıca, Yaka Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Sahil Asayiş ekipleri denizde gösteri sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki tören, Ilbay Kemal Kızılkaya ve Belediye Başkan Vekili Ferişte Cıda Subaşı eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Uyanık Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının ardından öğrenciler marifetiyle günün medlul ve önemini belirten şiirler seslendirildi.

Tören, Valilik’te tebriklerin kabulünün arkası sıra şehitlikte devam etti. Tören Düzeni üyeleri eliyle şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Semih tilavetine saha verildi. Utanmak atışıyla süren programda Ilbay Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Temmuz Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yaşamış Erol, Garnizon Başbuğ Vekili Deniz Yaya Miralay Uğur Çelikten ile Uray Başbuğ Vekili Mustafa Güre, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün valör ve önemine ilişik istişare yapıldı.

Halk oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin ardından kutlamalar, Vali Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile akıbet buldu.

Share: