Şırnak’ta HEM kurslarından yıl içerisinde 97 bin kursiyer faydalandı

Şırnak’ta yıl içerisinde Umum Eğitimi Merkezleri (HEM) bünyesinde yer genelinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyer yararlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mirza Derli Toplu, kentteki merkezi gezdi, kursiyerlerle sohbet etti.

Derli Toplu, sene içerisinde merkezler bünyesinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyerin faydalandığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki merkezlerde kurulan koca merkezlerinde kadınların ürettiği ürünlerin satışının gerçekleştiğini tamlayan Tetik, şunları kaydetti:

“Merkezlerimizde, kıraat yemeni, şal-şapik, sergi, sübvansiyon yetiştirme kursları kabil onlarca kursumuz var. Istihsal ve istihdama müteveccih sakil çalışmalarımız var. Bugün patika liselerimiz üretimlik gibi üretim yapıyor. Şal-şapik atölyemiz mahdut dışına ihracat yapıyor. 540 bin nüfusunun 5’te biri ahali eğitim bilimi merkezlerimizden faydalanıyor. Bu çokça kırıcı tıpkı rakam ve bu rakamı artırmak istiyoruz.”

Vatandaşların merkezlerde oluşacak taleplerini dahi karşılamaya hazır olduklarını ifade eden Tetik, üretim ve istihdamın önemini bildiklerini, Vilayet talimatıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Tetik, “Bütün ahali yetişek, mesleksel eğitim merkezlerimizde ve meslek liselerimizde tek amacımız üretim ve istihdam olacak. 2023’te çok gösterişli bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: