Şırnak’ta ‘Dünya Engelliler Günü’ temsil ve dans gösterileriyle kutlandı

Şırnak’ta ‘Dünya Engelliler Haset’ seyir ve dans gösterileriyle kutlandı

ŞIRNAK – Şırnak’ta 3 Çatlak Dünya Engelliler Haset, özürlü bireylerin çeşitli piyes ve raks gösterileriyle kutlandı.

Programda konuşan Şırnak Valisi Osman Bilimci, özel insanlarla ve bu evire çevire insanları hususi gününde, hiçbir engeli sıfır insanlar, sanki seçme günün böyle beğenilen gibi arkaya bakılmadan gidildiği ifadelerinde bulundu. Ilbay Âlim, “Türkiye nüfusunun 8 milyonun engelli olduğunu düşündüğümüzde, bunların birlikte yarısı bilahare özürlü olduğunu düşündüğümüzde, hepimizin birer sakat adayı kendisine, mânialı kardeşlerimizi irfan ve her anını hissetmemiz gerekiyor. Ülkemiz engelliler anlamında çok dokunaklı mesafeler mezuniyet etti. Bir Vakitler devletin gelişigüzel hangi tıpkısı yasasıda yoktu, desteği da yoktu” dedi.

“Vaktiyle aileler özürlü çocuklarını evlerden sezmek istemiyorlardı” diyen Vali Âlim, “Çok şükür bu aktarılma engellilerin değme makule maşından tutun, bakılmasına kadar devletimiz genişlik ücra köyünden arz merkezi yere büyüklüğünde değme birini sahipleniyor. Dünyada emsal olabilecek icraat yapıyor. Mânialı okulları ile forma ve ilçelerde çalışmalarımız devam ediyor. Engelli kardeşlerimizin eğitime ihtiyaçları var. Sivil cemiyet kuruluşları ve sair vatandaşların duyarlılığı ve farkındalığı artırmalıyız. Bizler yemeden içmeden bu günlerde değil, herhangi bir dolaşma hatırlamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Etkinlikte, sakat çocuklar tarafından değişik seyir ve dans gösterileri yapıldı.

Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kurultay ve Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen etkinliğe, Şırnak Valisi Osman Âlim, Cumhuriyet Başsavcısı Orhan Al, İl Itimat Müdürü Fehamet Dalman, kurum müdürleri, engelliler ve aileleri katıldı.

Share: