Sinop’ta Zam Protestosu: “Yeter Çıktı, Geçinemiyoruz”

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop Mücahede Hazar Demokratlık Platformu, “Kâfi daha çok, geçinemiyoruz” sloganıyla düzenlediği eylemde neşelilik, gaz özellikle kalkmak amacıyla mevrut zamlar ve avlu pahalılığını protesto etti. Açıklamada, “Toplumun balaban tıpkı kesimini oluşturan işçiler, amme çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar dolayısıyla küsurat hanay pahalılığı sebebi ile yıpranmamış güne bire bir geçmiş güne göre elan da yoksullaşarak giriyor, ocak kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor” dedi.

Sinop Iş Hazar Demokratlık Platformu üyeleri, Sinop Adliyesi önünde toplanarak “Kâfi bundan sonra, geçinemiyoruz” mukayyet pankart ve “Açlığa mahkum olmayacağız, “Devir ati zaman dönecek AKP halka adisyon verecek” sloganlarıyla Kasıt Mumcu Meydanı’na yürüdü. Burada yapılan açıklamayı Zemin Dolaşma Sözcüsü Ölçü Demir okudu. Demir, şunları söyledi:

“Kâfi daha çok! Zamlar ve hayat pahalılığı cihetiyle geçinemiyoruz. Yine alışılmadık günlerden geçiyoruz. İktidar seçme sathına girilen bu süreçte iktidarının ömrünü uzatabilmek adına gelişigüzel soy antidemokratik, hukuksuz, özgürlükleri ortadan kaldıran, adaletsiz anti cinsiyetçi, anti ekolojist ve sulh karşıtı politikalarını hayata geçirmekten anlayışsız durmuyor. Şişkinlik aldı başını gidiyor. Ücretlerimiz para şişkinliği karşısında çoktan eridi bitti. İktidar ise sonucunu bildiği politikalarla emeğe, emekçilere, esnafa, çiftçilere, gençlere, kadınlara ve bölüt cebin hesaplı çarpış yapıyor, yaşam koşullarını katlanılamaz ağıl getiren politikalarını uygulamakta ısrar ediyor. Toplumun nazik aynı kesimini oluşturan işçiler, amme çalışanları, emekliler, köylüler ve esnaflar zamlar dolayısıyla mütezayit hayat pahalılığı sebebi ile yeni güne bire bir esbak güne göre elan birlikte yoksullaşarak giriyor, aile kiralayamaz, kiraladığını ödeyemez durumuna düşüyor. Bu durumun sonucu namına hayatımız gelişigüzel devir biraz daha zorlaşmakta yavaş yavaş katlanılamaz hale gelmektedir. Toplumun çok balaban tıpkı kesimi seçkin tün yarın gene nelere bindirim ati, eriyen ücretlerimizle zahir geçineceğiz, kapıya müstenit kişmiri kışı şüphesiz atlatacağız endişesiyle yatağına yatmaktadır. Cıvıltı ve doğal gaz faturaları kışın gelmesiyle gelişigüzel halkımız üzere kabus haline mevrut durumdadır. Akaryakıta gelen lüks zamlarında tetiklemesi ile ana istihlak maddelerine yansıması ile birlikte anne tüketim maddelerinin fiyatlarında geçen yıla bakarak iki katından bir iki olmamak için artışlar olmuştur.”

Görüntü dökümü:

*Mesabe Çipo

*Yürüyüşten ayrıntı görüntüler

*Ilim görüntüler

Share: