Sinop’ta lastikçilerin kış lastiği mesaisi

Sinop’ta albeni sıcaklığının düşmesi ve kış lastiği takma zorunluluğunun 1 Aralık’ta başlayacak olması dolayısıyla lastikçilerin kış lastiği takma mesaisi başladı. Karlı ve buzlu havalarda kıygın başlamak istemeyen miftah sahipleri kar lastiği taktırmak için lastikçilere her an araçlarına lastiklerini taktırıyor.

Küçük Endüstri Sitesi’nde oto korse satımı ve değişimi fail rot denge ustası Hasan Üçüncüoğlu, lastiklerin değişimi için kar yağışının beklenilmemesi gerektiğini belirterek, kış lastiklerinin öğün güvenliği amacıyla dirimsel ehemmiyet taşıdığına özen çekti.

Vatandaşlara sargaç alırken lastiğin raf ömrüne dikkat etmeleri üzerine uyarılarda bulunan Üçüncüoğlu, “1 Aralık’ta ticari araçlar üzere mecburi proses başlıyor. Takmayanlar amacıyla vekâlet ciddi cezai prosedür uygulayacağını belirtiyor. Rakamlarda çok erdemli. Bunun dışında hususi vesait amacıyla muteber olmadığını düşünüyor vatandaşlar ancak şita lastiğinin kanuni zorunluluktan feyiz güvenlik açısından kullanılması gerektiğini söylüyoruz. Pekâlâ kış lastiği takılmasını öneriyoruz. Zira yaz lastiği kışın kullanımda sertleştiği amacıyla aracın fren mesafesinin uzaması, kez tutuşlarının azalması, süspansiyon ve tıpkı kriterlerden dolayı lastikler sertleştiğinden belde fren mesafesi uzar. Uzadığı ortamında zedelenmek, ilçe ika olasılığı dahi artmış oluyor. Kış lastiği kar lastiği değildir. Yani kar yağınca kullanılacak olan tıpkı korse değildir. Havanın 10 adım otoriteler 7 evre diyor artık. 7 derecenin altında takmak mecburi. Bu nedenle bir defa 1 Aralık’ı beklemeye gerek yok” dedi. – SİNOP

Share: