Sinop’ta falsolu tanıdık ‘Şehitler Çeşmesi’ tarihi

Sinop’ta kavisli bilinen ‘Şüheda Çeşmesi’ tarihi

SİNOP – Üzerinden 169 sene geçmesine karşın, Sinop’ta bibi acısı bitmeme eden 30 Kasım 1853 Acımasız Baskını anısına yaptırılan tarihi Deniz Şehitleri Çeşmesi’nin ‘şehitlerin cebinden sâdır paralarla yapıldığı’ iddiasının kusurlu olduğu rapor edildi.

Moskof donanmasının 30 Kasım 1853 tarihinde gerçekleştirdiği Sinop baskınında tarih kayıtlarına göre 3 binden aşkın Osmanlı askeri martir düştü. Baskının acı hatırası namına kentte Deniz Şehitleri Çeşmesi inşa edildi. Baskının 169. yıldönümünde martir düşen askerler için Alaaddin Camisi’nde cuma öncesi tevellüt okutuldu. Peşi Sıra Şehitler Çeşmesi önünde deniz savaşını anlatan ışık sergisi düzenlendi.

Sergiyi mülakat fail Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Tamam deniz şehitlerimizi rahmet, minnettarlık ve saygıyla anıyoruz, ruhları pürneşe olsun” dedi.

“Melik 2. Abdülhamid marifetiyle yaptırılmış”

Çeşmenin yapılışıyla ait geçmişten beri aşina ve günümüz Türkçesi ile merkum çeşmenin ‘şehitlerin cebinden sâdır paralarla yapıldığı’ iddiasının kusurlu olduğunu belirtildi. Sinop Üniversitesi’nden emekli Öğretim Görevlisi Rasim Yaşar Tarakçı, “Gördüğümüz çeşme Padişah 2. Abdülhamid marifetiyle yaptırılmış, parasının yarısını kendisinden, geriye artan yarısını bile yüksek rütbeli memurlarından ödül adına toplatılmış. Üzerindeki bütün mermerler İstanbul’üstelik işlenmiş ve buraya vapurla taşınmıştır. Kimin yaptığını bilmediğimiz, günümüz Açıkçası ile merkum ‘şehitlerin cebinden çıkan paralarla yapıldı’ ibaresi ağız ağıza kasıtlı ve kusurlu bir bilgidir” dedi.

Tarakçı, “Bu çeşmenin suyu ise kestirmece 5 bin 300 metre Sinop’un batısında Sultan Suyu yerine bilinen ve hemencecik arkasında birlikte Sinop’a daha mail mesafedeki ‘Hamamlı Suyu’ adına tanıdık pınardan buraya su getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Share: