Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

Sinoplu kadınlar tuvalleri hayalleriyle süslüyor

SİNOP – Sinop’ta çoğunluğu zor veya familya hanımlarından oluşan kadınlar, gösterici kursunda terbiye alarak şahsi ve zihinsel gelişimlerini sağlıyor.

Sinop’ta canlı çoğunluğu gelişim hayatından emekliye ayrılmış veya ev kadını olan kadınlar, Sinop Valiliği İş Geliştirme Merkezi’nde idareci çalıştırıcı kılık öğretmeni Tuğba Özerol eşliğinde kılık dersi alıyor. Karakalem ve besili boya üzerine eğitim bilimi gören kadınların bazen özenle işlediği tabloları evine asarken kimleri ise yılsonu sergisinde satışa sunuyor.

Sinop Ahali Eğitim Bilimi Merkezi bünyesinde maharetli çalıştırıcı Tuğba Özerol, “2022-2023 eğitim bilimi-tedrisat yılı içerisinde tahminî 50 öğrencim var. 3 ayrımlı grupta gösterici öğrenmek isteyenlere burada kurs veriyorum. Umumi olarak ev kadını, mütekait ve hafta sonu üstelik etkin benzeri grubum var. Kursumuzda daha ilkin suret eğitimi almış, bambaşka kurslara gitmiş evet bile birkaç yıldır benimle müteharrik öğrencilerim olduğu kadar elan önce on paralık yetişek almamış öğrencilerim da var. Sıfırdan çizim ve karakalem tekniğiyle başlıyoruz, genel adına besili boya tekniği üzerine yoğunlaşıyoruz, evlerimiz için tablolar yapıyoruz. Satmak talip kendisi ferdî yerine satıyor, çevrelerine bergüzar ediyorlar. Yılsonunda üstelik El Eğitim Müdürlüğü ve belediyemizin destekleriyle şişman ayrımsız işporta açıyoruz. Bu dahi Sinop üzere pir tıpkı lansman oluyor” ifadelerini kullandı.

Türkçe öğretmeni namına 32 yıl fariza yaptıktan sonradan emekliye ayrılan ve Sinop’a yerleşen Ebru Tütüncü, iki aydır bile kursta terbiye gördüğünü söyledi. Tütüncü, “Evde kendim üstelik foto yapabilirdim, ama bire bir ustanın kez göstermesiyle henüz bilinçli kez alıyorsunuz. Bu yüzden El Terbiye’i tercih ettim, herkese bile tavsiye mektubu ederim. Filhakika kursların kâffesi dolu, cümle kısık murat ediyor. Ben dahi mütekait olduğum amacıyla, 32 yıl öğretmenlik yaptım. Öğrenince elan zihayat hissediyorsunuz kendinizi, hatır hücreleriniz daha işlek kalıyor, hem da burada iyice dostluk içerisinde ibret alıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kursiyer Dürdane Delice, “Mütekait öğretmenim, gereksiz zamanlarımı değerlendirmek için ve resmi da sevdiğim için bu kursa geliyorum. Haddinden Fazla memnunum, 3 yıldır geliyorum. Adamakıllı asar birlikte meydana çıkarıyoruz. Güzeşte yılsonunda sergimiz vardı, temenni edenler oldu isteyenler tablolarını sattılar. Ben elan satmadım ve satmayı düşünmüyorum. Çünkü yaptığım eserler benim amacıyla haddinden fazla nadir oluyor, onun için satmayı düşünmüyorum. Ama ileride belki çoğaltırsam satabilirim” şeklinde konuştu.

Kursa Tuğba öğretmenden 3 yıldır terbiye aldığını kaydeden Bağıntı Yılmaz, “Foto açmak çokça domuzuna benzeri madde bence, boş vakitlerimi değerlendiriyorum. Evde birlikte kimi zaman kılık yapıyorum, kursta da yoldaş ve öğretmenimizle birlikteyiz. Haftada iki periyot geliyoruz, burada daha adamakıllı koridor geçiyor hem arkadaşla kardeşçe ediyoruz ve ortaya domuzuna şeyler çıkarıyoruz” dedi.

Share: