Sinop Halk Eğitim Merkezi kursları dokunaklı ilişki görüyor

Sinop Halk Eğitim Merkezi kursları aheste rabıta görüyor

SİNOP Sinop Ahali Eğitim Bilimi Merkezi’nde açılan yöresel dokuma, desise ve el sanatları kursları yavaş rabıta görüyor. Yeni yetişek tedrisat yılının önceki 3 ayında merkeze merbut kurslara 4 bin 520 kişinin katılma sağladığı kaydedildi.

Sinop’ta 2022-2023 terbiye tedrisat yılında Ahali Terbiye Merkezi’ne kapalı açılan 226 kursta toplamda 4 bin 520 kursiyerin işleme, sanat ve meslek eğitimleri kabilinden haddinden fazla sayıda değişik eğitimlere katıldı. Ağırlıklı olarak kadınların katıldığı işleme ve danışma kursları ise ağır sıklet sargı görüyor.

Sinop Halk Yetişek Merkezi Müdürü Turgay Altun, aktarılma başında açılan kursların üçte ikisinin bitmeme ettiğini söyledi. Altun, “2022-2023 terbiye öğretim yılında toplanmış 226 şerha ağırşak açtık, bu kurslarda toplam 4 bin 520 kursiyerimiz ağırşak görmektedir. Katılımcıların bin 620’si ayvaz, 2 bin 900’ü kadındır, halen devam fail mevcut kursumuz ise 173’dür. Binamızda 18 kıta sınıfımız var, ilimizde cemi hava ve kuruluşlarla teşrikimesai halinde devam ediyoruz. 18 sınıfımızın hacısı hocası sabahleyin, öğle ve akşam ezanı bakım vermektedir. Oluşum, dolma, umum sanatları, müşabih sefine yapım kursu, sıhhi imdat kursu, bala gelişimi, kuaför ve seramik kadar kurslarımız kâin” diye konuştu.

Her kursun anlaşılan saatleri olduğunu ve bazen taleplere bakarak devir içre sınıflar açıldığını kaydeden Turgay, “Hıfzıssıhha kursları üzere ara sıra kurslarımız 8 saatten başlıyor, bin saate büyüklüğünde gidebiliyor. Kurslarımızın 300-500 saatlik olanları dahi var. Olanaklı kademe açabildiğimiz hep kursları açmaya çalışıyoruz. Bakanlığımızın 3 bin 800’den çok kursu vardır ve seçkin branşta öğretmenimiz ve kursiyerimiz mevcutsa hep kursları açmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: