Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde ağababa sporu oyunları ile tanışan öğrenciler eğlenceli ara geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile site stadyumunda anadan görme sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 çevrim sürecek etkinlikte ilçedeki beş ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, kol metres, mas güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, süvari cirit ile ebru sanatı gibi değişik spor etkinlikleri verilecek. Ata sporu etkinlikleri ile ilk defa tanışan kollar, çim düzlük üzerinde kurulan platformlarda uyumlu vakitler geçirdi.

Etkinlik üzerine mütekellim oyun eğitmeni Meryem Özdemir, anadan görme kültürü aktarmak, yaşatmak, baştan canlandırmak, geleceğe aktarmak gayesinde olduklarını rapor etti. Özdemir, “Alanımızda geleneksel sporlarımız umum sanatlarımız mevcuttur. Dede sporumuzu, atlama beygiri oyunumuzu ve halk sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bütün ilçelerinde çocukların kalbine çökmek ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, firez çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini keşfetmek amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz tıpkısı ilçede en bir iki 5 bin çocuğumuza ulaşarak karye okulları birlikte karışma bir nice çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları kadar potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, daha ilk Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Ata sporlarını oynadık. Çokça sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk kez attım. Çok sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar üstelik, “Ağababa sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi hiç yaşamamıştık. Çok sevindik, çokça bahtiyar olduk. Bunu düzenleyen herkese çokça teşekkür ederiz” cümlelerine meydan verdi. – ŞIRNAK

Share: