Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

– Silopili öğrenciler ata sporları ile tanıştı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Silopi ilçesinde ağababa sporu oyunları ile tanışan öğrenciler ahenktar çatlak geçirdi.

Silopi Kaymakamlığı ve Acun Etno Spor Konfederasyonu desteği ile kent stadyumunda anadan görme sporlar ve oyunlar şenliği düzenlendi. 5 dönem sürecek etkinlikte ilçedeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine eğitmenlerce okçuluk, kol kapama, soğurma güreşi, ok savaşları, mangala, üçtaş, dokuz taş, topaç, süvari cirit oyunu ile ebru sanatı kadar ayrımlı spor etkinlikleri verilecek. Dede sporu etkinlikleri ile ilk kez tanışan dallar, çim vadi üzerinde kurulan platformlarda ahenktar vakitler geçirdi.

Etkinlik karşı mütekellim baziçe eğitmeni Meryem Özdemir, geleneksel kültürü aktarma etmek, neşelendirmek, baştan canlandırmak, geleceğe aktarmak gayesinde olduklarını ifade etti. Özdemir, “Alanımızda geleneksel sporlarımız el sanatlarımız mevcuttur. Ata sporumuzu, at oyunumuzu ve el sanatlarımızı çocuklarımıza aktararak Şırnak’ın bilcümle ilçelerinde çocukların kalbine iflas etmek ve onlara kültürü yaşatarak kültürü deneyimlemelerini, kültür çerçevesinde yaşamalarını ve geleceklerini kültürümüz çerçevesinde kurabilmelerini tedarik etmek amacındayız. Bu sayede bulunduğumuz benzeri ilçede en beş altı 5 bin çocuğumuza ulaşarak karye okulları bile dahil bir nice çocuğumuzun kalbine dokunmaya onların ok atarak geleceklerini hedefe vurdukları kabil potaya vurmalarını ve geleceklerini bu sayede hedeflemelerini amaçlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Dicle Ortaokulu öğrencisi Rumet Bayar, elan geçmiş Cüneyt Arkın filmlerinde gördüğü oku eline almanın sevincini yaşadığını belirterek, “Dede sporlarını oynadık. Haddinden Fazla sevindik. Cüneyt Arkın’ın filmlerinde izlediğimiz oku ilk kez attım. Çok sevinçliyim” dedi.

Mercan Dilara Gülpınar birlikte, “Ata sporlarımızı öğrendik. Bu deneyimi hiç yaşamamıştık. Haddinden Fazla sevindik, çokça bahtiyar olduk. Bunu düzenleyen herkese haddinden fazla teşekkür ederiz” cümlelerine saha verdi.

Share: