Şike Jazeera mensupları YEE’de verilen Türki eğitimini tamamlayarak sertifikalarını aldı

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Doha Yunus Emre Türk Firez Merkezinde Türkçe eğitimi düz 64 Al Jazeera mensubu için katılım belgesi töreni düzenlendi.

YEE’den yapılan açıklamaya göre, Doha’daki Yunus Emre Türk Ekin Merkezinde planlı törene Türkiye’nin Doha Büyükelçiliği Yetişek Müşaviri Mustafa Adaş, Türk Kültür Merkezi Müdürü Ömer Özkan ile Desise Jazeera Yetişek Merkezi Müdürü Talal Abdulkarim katıldı.

Törende istişare özne Özkan, 64 kişinin 72 saatlik Türki eğitimi aldığını belirterek “Enstitümüzde Al Jazeera mensuplarını Türkçe konuşurken dercetmek bizi çok mutlu etti.” dedi.

Eğitime katılan monitör sunucusu Samaa Alsabe üstelik yaptığı açıklamada, “Türkçeyi sevdiğim için öğrenmeye başladım. Öğrenirken zorlanmadım. Türkiye’yi üç defa müzakere ettim. Bütün İstanbul’a gidiyorum çünkü İstanbul’a aşığım. Bence Türkiye Gün Doğusu ve Batı’nın birleştiği tıpkısı meydan. Oradayken zat ülkemde olduğumu hissediyorum ve Türkiye’ye olan sevgim artıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Alsabe, Türk dizilerini izleyerek Türkçesini geliştirdiğini dahi belirterek “Çok fena hâlde diziler var, izlerken Türk tarihini birlikte anlıyorsunuz. Paradigma bağlı olmak Türki öğrenmemi kolaylaştırıyor.” ifadelerini kullandı.

Haber sunucusu Yousuf Khattab bile “Türkçe öğrenmeye elde etmek benim amacıyla büyük ve cesim tıpkısı adımdı. Türki yardımıyla değerli Türk milleti ile tanışma ve onların kültürünü yakından tanışıklık fırsatım oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Başlangıç seviyesinde olsa dahi Türkçe öğrenmenin çokça yetişkin bire bir etap olduğunu kaydeden Khattab, “Türkiye ve Türki konuşan ülkelere resmi aksiyon ziyaretlerimiz oluyor arada sırada ve orada az dahi olsa Türkçe konuşabiliyor oluşmak benim üzere haddinden fazla muhteşem.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra eğitimi tamamlayan Al Jazeera mensupları, Eğitim Bilimi Müşaviri Adaş ve Hıyanet Jazeera Eğitim Merkezi Müdürü Abdulkarim’den iştirak belgelerini aldı.

Share: