Siber saldırıda yıpranmamış erek limanlar

Son 5 yılda ise deniz taşımacılığı sektörünün önde mevrut firmalarından çoğu siber saldırıya uğradı. 2020’den beri bahir yolu taşımacılığına yapılan siber saldırılar yüzde 400 arttı. Trt Haber’den Zenginlik İrem Üstündağ’ın aktardığına göre şu anda uluslararası sularda 50 bin civarında gemi bulunduğu akseptans edilirse, yüce sayıda liman ve gemi siber atılım riski altında.

Siber atak denince akla Antwerp Limanı geldi

Avrupa’nın sunu iri ikinci taşımalık limanı olan Belçika’daki Antwerp Limanı’nın 2010’lu yıllarda uzun uzun benzeri süre konteyner arzını arama edebilen siber korsanların etkisinde kalması gündemden düşmemişti. Liman yetkililerinin hesapları ve nakliye şirketlerinin sistemleri oltalama saldırıları ve dokuncalı yazılımlar eliyle mızrap kaçakçıları tarafından ele geçirilmişti. İki sene süresince devam fail saldırılar sonucu konteyner teyit yerleri ve tarihleri değiştirilmişti. Saldırılar sonucu yemeden içmeden liman değil arsıulusal ticaret da zarara uğramıştı.

Siber saldırıya karşı nasıl ilaç almalı?

Gemilere yapılacak siber saldırılar, takkadak gemiyi değil, geminin işletmesini, pres ile teşrikimesai içerisinde kâin limanları, tedarikçilerini eşzamanlı etkiliyor. Bu bile aritmetik edildiğinden şümullü tıpkı zarara nöbet açıyor.

Yaşanacak saldırılar sonucunda deniz trafiği suratsız etkileneceği gibi işletmeler birlikte berenarı hamile ekonomik kayıplar verebilir. Uzmanlar denizcilik alanında siber saldırıların önlenebilmesi üzere kullanılan ağların konfigürasyonu, ağlara ve sistemlere erişim kontrolünün sağlanmasını öneriyor. Siber olaylara karşı direnç çıkarmak amacıyla yetişek ve farkındalık, yazılım bakımı, alarga ve yerel ulaşım, erişim ayrıcalıkları, taşınabilir hafıza kullanımı kabil prosedürel himaye önlemlerinin bile alınması oldukça şanlı.

Fas’ta siber asayiş cerrahi müdahale merkezi kuruldu

Ukrayna tarihin geçmiş siber savaşını yaşıyor

Rusya’ya “siber ordu” teklifi

Biden: Rusya’nın siber saldırılarını püskürteceğiz

KUL bankalarında Rusya’dan siber saldırış endişesi

Şişli Belediyesi’ne siber hamle

Share: