Sevi Erdan Kılıç’tan PTT’ye ‘Sürgün’ Tepkisi: “Hizmet Gereği Uygulama, Amansız Hastalık Hastası Sendikacıyı Kül Teşekkülü Sayrılarevi Olmayan Yere Ertelemek Midir?

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Selen-Sen üyesi 27 PTT çalışanının filiz edildiğini istikbal sürerek, “PTT, sürgünleri, ‘hizmet gereği’ yaptığını anlatım etmektedir. ‘Bakım gereği’ dedikleri laf, adamlık dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, bire bir sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, amansız hastalık hastası olan eksantrik ayrımsız sendikacıyı tedavi olamayacağı, tam teşekküllü sayrılarevi olmayan yere yırtılmak midir?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Amor Erdan Tığ, PTT’deki cımbar iddialarıyla ilgilendiren Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Konuyla ilgilendiren kayıtlı izah yapan Tığ, PTT’nin anonim şirket olduktan bilahare muvaffakiyetsiz idarecilerin hisse senedi başına geldiğini, tutumlu namına görevlendirildiğini ve çalışanlara yönelik mobbingin arttığını rapor etti. Kılıç, “PTT’ye 7 yıldır işçi alımı yapılmamıştır, ancak buna rağmen iş yükü yüzde 50 artmıştır. Beş Altı personelle çok hareket yaptırmayı hedeflemişlerdir. Personel çokça ağır sıklet çalışmasına karşın düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır” dedi.

PTT’deki Vukuf-Sen üyelerinin bu haksızlığa göz yummadıklarını ve bu durumu akseptans etmeyerek gelişigüzel platformda haklarını aradıklarını dile getiren Amor Erdan Tığ, “Gurur yöneticileri, hakaretlerle, mobbinglerle hareket yaptırmaya çalışmaktadır. İş bilmezliklerini öyle bire bir noktaya getirmişlerdir kim daha çok kendi yönetmeliklerini birlikte tanımadan hisse senedi yaptırmaya çalışmaktadırlar. Amma unuttukları bir şey var; PTT çalışanları katiyen yılmazlar, haklarını alana büyüklüğünde savaş ederler” görüşünü dile getirdi.

Kılıç, çalışanlara müteveccih bastırık, mobbing ve hakaretlerin giderek artması konusunda Bilgi-Sen üyelerinin bu durumu itiraz etmek için İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya sürgünlere, hukuksuzluğa ve liyakatsizliğe karşı yol yaptığını kaydetti. PTT yönetiminin, yetkilerini kötüye kullanarak 4688 basit Amme Görevlileri Sendikaları ve Dolgun Konvansiyon Kanun’un ‘sendika üyelerinin ve yöneticilerinin güvencesi’ başlıklı 18. maddesini düşünülerek ve isteyerek çiğnediğini, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyan yasalardan faik gördüklerini anlatım eden Tığ, şunları kaydetti:

“Yasaya degaje muhalif olmasına rağmen, Bili-Sen yöneticilerini aksiyon yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve teşkilatlanma alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışmışlardır. Kurumda yapılan tayin ve idareci atamalarında bir tane kıstas, siyasi iktidara yakınlıktır. Anayasal hakları olan basın açıklaması yapma hakları seçkin defasında engellenmiştir. PTT’da yaşanan filiz politikası, sendika düşmanlığı esasen iktidarın bölüt düşmanlığının benzeri yansımasıdır. Sendika yöneticilerine alın izlenen düşmanca siyaset bölüt biat ettirmenin, diz çöktürmenin aynı bambaşka yansımasıdır. Fakat bunu PTT çalışanları ve Bili-Sen üyeleri asla akseptans etmediler, bizler bile onların bu mücadelelerinde yanlarında olacağız.”

Tığ, daha ilk sürgün edilen arkadaşlarının eski görev yerlerine dönmesi için matbuat açıklamaları özne, onlara bindi veren Bilgi-Sen üyelerinin birlikte sürgün edildiğini üzülerek öğrendiğini bildirdi. 27 PTT çalışanının fariza yerlerinden değişik ırak illere veya çalıştıkları el ortamında kilometrelerce uzağa çımbar edildiğini tamlayan Kılıç, şöyle dedi:

“Daha önce gerçekleşen sürgünlere yapılan itiraza kullanılmamış sürgünlerle bedel verdiler. PTT, sürgünleri, ‘bakım gereği’ yaptığını rapor etmektedir. ‘Hizmet gereği’ dedikleri konu, âdemiyet dışı uygulamalardır. Hizmet gereği uygulama, tıpkısı sendika yöneticisini İstanbul’dan 1.800 kilometre uzaklıktaki Hakkari Çukurca’ya, kanser hastası olan apayrı tıpkı sendikacıyı tedavi olamayacağı, bilcümle teşekküllü sayrılarevi olmayan yere alaşağı etmek midir? Eşi bile kere emekçisi olup iki aşağılık çocuğu olan ayrıksı bir çalışan kadını ailesinden ayırarak Batman’dan Iğdır’a söylemek midir hizmet? Kuruma senelerce çalışma vermiş insanların familya birliklerini fasletmek mıdır hizmet? PTT tarihinde görülmemiş, duyulmamış aynı biçimde filiz furyası yaşanmıştır. Başmuallim, lider, baş distribütör unvanlı sendika üyesi onlarca PTT emekçisi yaşadıkları illerden binlerce kilometre uzak illere kendi istekleri dışında gönderilmişlerdir. Fariza yeri değişikleriyle İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Ağrı’ya, Mardin’e müracaat etmek zorunda kalanlar üstelik bulunmaktadır. Bu sürgünlerin önümüzdeki haftalarda de bitmeme edeceği ifade edilmektedir. Geçmişi 182 sene öncesine müstenit ve ülkemizin sunu yürek veren kurumları beyninde vadi düz PTT çıktı zulümle, mobbingle, muvaffakiyetsiz yöneticileriyle, amme zararıyla ve brüt maaşının 36 cani tazminat alan yöneticileriyle anılır oldu. 20 almanak AKP iktidarları heybet kurumlarının içini boşalttı. Kurumların ne güvenirliği ne de işlerliği kaldı. Bu kurumları esasen ayağa vira etmek ise bizim görevimiz. Bunu yaparken da sürgünlere, zorbalığa, mobbinge üzeri eğmeyen emekçilerle gelişigüzel yapacağız. Bu sürgünler, bu açığa almalar, bu işten çıkarmalar PTT emekçilerini durduramayacak. Onlar düzentileme mücadelesi veriyorlar. Savaşım edenler değme zaman kazanamayabilir fakat kazananlar savaşım edenlerdir.”

İktidara geldiklerinde bu sürgünlere ‘dur’ diyeceklerini tamlayan Sevi Erdan Tığ, şöyle bitmeme etti:

“PTT emekçileri ‘üç kuruşa’ çalışıp anlaşma mücadelesi verirken, ayrıksı kamu kurumları ve şirketlerindeki AKP’li bürokratlar ve yöneticiler kabilinden PTT’deki peş düzey yöneticiler de 3-5 yerden faziletli maaşlar alarak sağlık sürebilirler! Ama kimsenin şüphesi olmasın, bu keyiflerine Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu önderliğindeki Cumhuriyet Altını El Partisi ve Millet İttifakı olarak hep gelişigüzel serencam vereceğiz. Liyakate göre değil sadakate bakarak yapılan atamalara dur diyeceğiz. Hep kurumlarda liyakati ön plana çıkaracağız. Ülkemizin pırıl pırıl gençlerinin mülakatlarla köprüleme bırakılmasına cevaz etmeyeceğiz.”

Aşk Erdan Tığ, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

-Malumat-Sen yöneticisi ve üyesi 27 PTT çalışanının görev yaptıkları illerden başka illere veya yer süresince bambaşka ilçeye gönderildiği haberleri gerçeği yansıtmakta mıdır? Eğer akıllıcasına ise bunun nedeni nedir?

-Akıbet 20 yılda, 5 yılda ve 6 ayda değişik uçmak kaydıyla görev yeri değiştirilen personel sayısı kaçtır? Değiştirilme nedenleri nelerdir?

-Beş ve üstü sayıda görev yeri değiştirilen personel bulunmakta mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

-Kendisi ve eşi bire bir ilde etkin personelin nasıp ve atamasında bu durumu dikkate alınmaktadır? Ayrımlı ayrımlı illerde etkin evli personel var mıdır? Varsa bu personelin hep sayısı nedir?

“Bakım gereği” yapılan tayin ve atamalarda bu gereklilikler nelerdir?

-Eksantrik tıpkısı ile atandıktan bilahare egemenlik ile çarkıt görev hesabına dönen personel sayısı kaçtır?

Share: