“Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyaset, Iktisat ve Topluluk Araştırmaları Vakfı (SETA) Umumi Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına erbap çıkması, devletin uyguladığı terörle uğraş politikaları kadar önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA aracılığıyla Başkanlığın konferans salonunda “Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası birçok meselesiyle ilgilenen tıpkı akıl kuruluşu adına, Diyarbakır Annelerinin feryadını, ağızsız çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Gâh medyalar, ara sıra emek kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda ağızsız kalırlar ancak ayrıksı haddinden fazla daha ilim meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün savaş, bir nice çalışmanın yapılmasını mucip ehemmiyet ve hassasiyettedir.” diye niteleyerek konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada bir nice yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin üstelik bu alanda haddinden fazla koca mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin de halen devam ettiğini aktaran Duran, “Türkiye’da PKK bütün bütün mücadelenin haddinden fazla henüz etraflı benzeri tarihi var ve bunun çokça boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu anca bir özdek ki Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna katkı isnat etmek için birlikte akademik çalışmaların ehliyetli olmadığı, henüz çok yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine meni ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin genişlik vurucu olanlarındadır. Çünkü annelerin feryadından yola menfaat.” diye konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri kasıt alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının bütün vasıtasıyla bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle devam etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına erbap çıkması, devletin uyguladığı terörle savaş politikaları kadar önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya alın arz kebir barınak, yer muhteşem savaşım alanı esasen ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı savaş, hakeza aynı mücadeledir. Şükürler olsun ki biz bu mücadelede çokça heybetli ayrımsız yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir gibi illere yayılarak çokça oylumlu bir içtimai metanet örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin yürekli eylemleri PKK ve HDP üzerinde oranlama edilenin üzerinde tıpkı etki oluşturmuştur.”

Sempozyum, açılış konuşmalarının peşi sıra oturumlarla devam etti.

Bu kapsamda, “Teröre Cebin Toplumsal Debi: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Plan” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Cemiyet ve Medyanın İlgisi” başlıklarında planlı oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin birlikte sivil toplum örgütü ve iletişim araçları temsilcileri dahi saha aldı.Share: