Şenol usta 41 yıldır saatlerin ömrünü uzatıyor

Bolu’birlikte kıvrak 54 yaşındaki saat tamirat ustası Şenol Özalp, 41 yıldır saatlere derece veriyor.

Mesleğe kıytırık yaşlarda çırak olarak başlayan Şenol, yavaş yavaş işin inceliklerini öğrenerek kankızıl oldu.

Şenol, uzun yıllar gelişigüzel çalıştığı ustasının ilerleyici yaşı zımnında meslekten ayrılması üzerine Sebep Beyazıt Cami’sinin madun kısmındaki dükkanı 9 sene önce devraldı.

Mesleğini 17 metrekarelik gelişim durumunda bayıla bayıla sürdüren Şenol, değme cins saat tamiri yapıyor.

“Saat tamiri işi tek devir bitmez”

Şenol Özalp, AA muhabirine, 41 sene önceki başladığı mesleğinde ustası yardımıyla kendisini geliştirdiğini söyledi.

Ustasına gönül borçlusu olduğunu tamlayan Özalp, “Ince süre onunla alay malay maltalık mücadelesine bitmeme ettik bu işte. Bu mesleği ustama göre, onun yanı sıra durarak öğrendim. Yaptığım işi çokça seviyorum. Şu anda, şakirt namına başladığım hareket yerinin patronuyum.” diye niteleyerek konuştu.

Özalp, herhangi bir cins saat tamiri yaptığını anlatarak, “Kullanılmamış dijital saatler huruç olsa birlikte saat tamiri işi tek devir bitmez. Bu işin devamı tamam.” dedi.

“Çırak namevcut”

Saat tamirine ait hikmet veren Özalp, şöyle devam etti:

“Önce saatin umumi kontrolünü yaparız. Temizliğini yaptıktan sonraları açıp bölmelerine bakarız, kırık parçası varsa değiştiririz. Bakımını yaptıktan sonraları temizliğini ve yağlamasını yaparız. Muhtemelen aynı süre kontrol ettikten bilahare müşterimize saatini alması üzere vukuf veririz, o da gelip alır.”

Bakir neslin bu soy mesleklere pek ilgi göstermediğini dile getiren Özalp, “Şu anda şakirt namevcut. Kişi başıma bitmeme ediyorum. Ego müşterilerimden müşterilerim dahi benden memnun olduğu üzere dava yaşamıyorum.” ifadesini kullandı.

Share: