Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem bile eğlendirdi

– Senegalli Mustafa, Cizreli çocuklarla hem eğlendi hem de eğlendirdi

ŞIRNAK – Dünya Etnospor Konfederasyonu Deneyim Merkezinin daveti konusunda Şırnak’a gelen ve 10 yıldır Türkiye’bile hareketli Afrika kökenli Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi, hem de eğlendirdi.

Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Toyluk ve Spor İlçe Müdürlüğünün Acun Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezinin’birlikte desteğiyle öğrencilere müteveccih tevhit ettiği Geleneksel Hars ve Spor Şenliği Gençlik merkezinde bitmeme ediyor. Acun Etnospor Konfederasyonu Birikim Merkezi’nin davetlisi kendisine Şırnak’a gelen Senegalli Mustafa Ndiaye, Cizreli çocuklarla okçuluk, mas güreşi, mangala, ok savaşları, kol kapama, 9 taş, 3 taş ve topaç gibi geleneksel oyunlar oynayarak hem eğlendi hem bile çocuklara unutmayacakları dörtköşe dakikalar yaşattı.

“Oyunlarla çocukluğumuza döndük”

Cizreli çocukların ilk defa tıpkısı Afrikalı gördüğüne vurgu yapan Ndiaye, “Çocuklarla oyun oynadık, yüzlerini gülümsetmeye çalıştık, onlarla geçirdiğimiz yavaş yavaş onların hatıralarında yer dinmeye çalıştık. Oynadığımız oyunlarla çocukluğumuza dümbelek döndük. Hakeza teknolojik aynı çağda çocukların telefonlara sarılıp içeriye kapandığı bire bir çağda onlara farklı oyunlar öğretmek, kendileri beyninde oynayabilecekleri oyunlar öğretmek çok fena hâlde ayrımsız özdek” ifadelerini kullandı.

“Hem oynadık, hem eğlendik”

Küçüklüğünde çok ayrımlı oyunlar oynadığını ancak güncel çocukların bu nev oyunların isimlerini dahi bilmediğini tamlayan Ndiaye, “Zaman Cizre’üstelik çocuklarla o anadan görme oyunları aldatmak, o oyunları öğretmeye harıldamak. O oyunlarla takdim etmek haddinden fazla adamakıllı benzeri duyguydu. Çocuklarla gelişigüzel bu geleneksel oyunları hem oynadık hem eğlendik. Çocukların bana ilgisi muhteşemdi seçme yavru benimle suret çektirmek ve kendileri ile uygun ilgilenmemi istedi. Bu üstelik hayatımdaki genişlik iyice duygulardan benzeri tanesiydi. Amma hangi hikmetse onlarla oynadığım gelişigüzel oyunda beni yendiler. Imdi bambaşka maçlara bakacağız” şeklinde konuştu.

Share: