Sazak bili: Sazak Büyükşehir Lgs Kurs Merkezleri’nde Isıdam Kemirmek Hizmeti

Sazak Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer’in sosyal iletişim araçları hesabında duyurduğu; dezavantajlı mahallelerdeki ağırşak merkezlerinden yararlanan ortaokul öğrencilerine yönelik öğle yemeği hizmeti; Turgut Türkalp, Halkkent, Mithatpaşa, Eskiömerli ve Özgürlük LGS Ağırşak Merkezleri’nde başladı.

5, 6, 7 ve 8. sınıflara yönelik kurs hizmeti verilen merkezlerde sabahları derse mevrut öğrenciler, öğleden sonraları bile okullarına gidiyor. Yavaş Yavaş yarışan öğrenciler, ağırşak merkezinin sunduğu öğle yemeği hizmeti sebebiyle evlerine gidip yemek zorunda kalmadıkları gibi okulda üstelik servet boşaltmak zorunda kalmıyor. Hem zamanları hem de paraları cebinde küsurat öğrenciler, metin ısıdam aşındırmak yiyerek okullarının yolunu tutuyor.

“ÖĞRENCİLERİMİZ YEMEKLERİNİ YEDİKTEN BILAHARE OKULLARINA GİDECEK”

Sosyal Hizmetler Dairesi Terbiye Hizmetleri Şube Müdürü Çokluk Karakuş, “LGS Ağırşak Merkezlerimizden faydalan öğrencilerimizin, öğleden evvel bizlerden aldığı dersler sonrası eve gidip kemirmek yemelerinin, sonrasında okullarına yetişmelerinde ağırbaşlılık yarattığını gözlemledik. Bu öğrencilerimizin evet aşındırmak yemeden okullarına gittiklerini, evet bile aperatif geçiştirdiklerini gördük. Aşhane’deki besin mühendislerimizle birlikte tıpkı menü hazırladık. Burada bizler öğrencilerimizin hem fiziksel gelişimine, hem birlikte bilişsel gelişimine akla yatkın aynı yardım arz etmek istiyoruz. Bundan hakeza, mecmu LGS Kurs Merkezlerimizden faydalanan öğrencilerimiz önce derslerini alacaklar, arkası sıra ücretsiz gün ortası yemeklerini yiyecekler ve tığ onları bu şekilde okullarına uğurlayacağız. Ağırşak merkezlerimizde LGS’ye hazırlanan yüzlerce öğrencimiz bu hizmetimizden faydalanacak” dedi.

“KANTİNLER HADDINDEN FAZLA PAHALI. BİR SİMİT ALIYORDUM, DOYMUYORDUM”

Uygulamadan yararlanan öğrenciler, düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

-Nupelda Kardelen Turhan: “Bu kursu haddinden fazla seviyorum. Dersimiz saat 11.20’dahi bitiyor. Sonradan yemekhaneye geliyor ve kemirmek yiyoruz. Yemekler çokça fena hâlde. Evden direkt okula gidiyor ve kemirmek götüremiyordum. Çok benzeri molekül birlikte alamıyordum. Ayrımsız simit alıyordum, doymuyordum. Demin yemeğimi ağırşak merkezinde yiyorum.”

-Hoş Altunç: “Ben bu kursa 5. sınıftan beri geliyorum. Kursumuz ve öğretmenlerimiz çokça ongun. Eğlenceli tıpkısı şekilde ibret anlatıyorlar. Yemekler haddinden fazla kalburüstü. Annem evde aşındırmak fethetmek zorunda kalmıyor. Bence bu kursa herkes gelmeli. Eve gidiyordum, yemeğimi yiyordum, kıyafetlerimi giyiyordum sıradan zorlanıyordum. Amma deminden burada aşındırmak olduğu üzere, okuluma elan süssüz gidebiliyorum.”

-Akpelin Sevgibaşı: “Yemekler çokça domuzuna. Ağırşak üstelik haddinden fazla pir. Öğretmenlerimiz dahi çok gür ibret anlatıyorlar. Yemekler doyuruyor. Çıkışta açgözlü kalmıyoruz. Aracısız servise gidiyordum. Kantin fiyatları haddinden fazla pahalı. Hamburger 20 lira, tost 18 teklik. Teşekkür ederiz.”

-Sarya Atilla: “Vahap Amca bu kursu bizim amacıyla açtı. Burayı haddinden fazla sevdim, çok mutluyum. Arkadaşlarımı çokça seviyorum. Öğretmenlerimiz bize çokça bağlam gösteriyor. Dersler arası aktiflik, baziçe, deneyim yapıyoruz. Yemekler de çokça fena hâlde. Tek derdimiz kalmıyor. Tok halde okula gidiyorum ve çokça evire çevire aynı özdek.”

“BÜYÜKŞEHİR, ÇOCUKLARIMIZIN HER İHTİYACINI DÜŞÜNÜYOR”

Terbiye desteği kadar hayata geçirilen uygulamadan da memnun olduklarını kaydeden veliler ise şöyle konuştu:

-Rüya Akkum: “Çocuğum beğenerek yiyor, lezzetli olduğunu söylüyor. Genelde evde aşkın benzeri şeyler yemiyor, ama burada kalabalıkta çocuklarla bu arada yemeğini gayet domuzuna yiyor.”

-Silva Akgül: “Kemirmek amacıyla çok sevindim. Çünkü ant kısıtlamasından pekâlâ ayarlayacağımızı düşünemediğimiz için, bu konuda çok teşekkürname ediyoruz Başkanımıza. Soylu Erki şartlar maatteessüf haddinden fazla ızdırap. Zorda kaldığımız zamanlar oluyor elbette ki. Bunda da desteğini esirgemeyen belediyemiz iyi olsun.”

-Hatice Dokuncasız: “Buraya güzeşte başladık ve tek beklemediğimiz bire bir sürprizle karşılaştık. Nısfınnehar yemeğini birlikte vereceklerini söylediler ve basit o yönden haddinden fazla bahtlı olduğumuzu düşünüyoruz. Bizim amacıyla haddinden fazla şişman bire bir pozitif oldu. Şu anda kırtasiye masrafları, meslek masrafları o kadar arttı kim, çocuğunuza harçlık verirken üstelik yetişmiyor. Bize bunu sundukları amacıyla haddinden fazla teşekkür ederiz.”

Share: