Şark Karadeniz’in ilk Türk Sürücü, Av ve Yasakçı Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

Şarki Karadeniz’in önce Türk Sürücü, Av ve Dideban Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Arsıulusal Avrasya Köpek Irkları ve Çıkmaz Köpeklerini Koruma Ihya Federasyonu tarafından WAD Türkiye Şampiyonası Türk Sürücü, Av ve Yasakçı Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi. Şarki Karadeniz’in evvel yarışması olan etkinliğe hayvanseverler ve vatandaşlar ağırbaşlı bent gösterdi.

Doğu Karadeniz’da ilk kez Uluslararası Avrasya Köpek Irkları ve Sokak Köpeklerini Dulda Ihya Federasyonu aracılığıyla gerçekleştirilen WAD Türkiye Şampiyonası Kelkit İlçe Stadyumu’nda yapıldı. Yarışmaya mecmu 8 ilden 300’e andıran kapik ve yetiştiricileri katıldı. İlçe sakinleri ve belde şehirlerden katılımın güç olduğu etkinlikte Kangal, Deniz Kazı, Malaklı, Karadeniz Çoban Köpeği, Gri Sürücü Köpeği ve Anadolu Güdücü Köpeği, Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası kadar birçok kapik türü yarıştı. Köpekler hakem heyeti tarafından boyutlarına, tüy yapılarına ve birçok özelliğine bakarak değerlendirilerek puanlandı. Dereceye giren köpeklerin yetiştiricileri madalya, yürek ve plaketle ödüllendirildi.

“Türkiye’ye ilgilendiren olan köpeklerin tesciline bire bir şekilde katkı sağlamış oluyoruz”

Şark Karadeniz’üstelik ilk kez planlı etkinliğe sülale sahipliği yaptıklarından dolayı bahtiyar olduklarını dile getiren Kelkit Belediye Başkanı Ermiş Nas, “İlçemizde yapılmakta olan bu düzenleme WAD Türkiye Şampiyonası adı altında Türk sürücü köpeği, av köpeği yarışması. Hakeza benzeri organizasyonun Karadeniz bölgesinde ilk defa olması, Gümüşhane ilimizin Kelkit ilçesinde yapılması birlikte benzeri ilk. Böylece bu organizasyonun ilçemiz açısından önemi büyük. Böyle organizasyonlardaki misyon, Türkiye’üstelik bulunan tescilli, tescil edilmemiş Türkiye’ye başmaklık köpeklerin bulunup Türkiye gündemine daha sonraları dahi dünya gündemine taşımaktır. Böylecene Türkiye’ye ilgilendiren olan köpeklerin tesciline bir şekilde ulama sağlamış oluyoruz. Yapılanma 8 ili kapsıyor ve o illerden mevrut insanlar ilçemizde benzeri araya getiriyoruz. Onları misafir etmek bizi onurlandırmıştır. Bu organizasyonları bundan sonraki yıllarda birlikte devam etmesi noktasında bile yardım sağlayacağımızı buradan taahhüt ediyorum” dedi.

Soyu tükenme tehlikesi altında olan ırklar birlikte yarıştı

Yarışmanın vatandaşlar marifetiyle pahal bağlam gördüğünün altını çizen Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Yerli Irklar Başkanı ve Kinolog (Kapik Âlim) Atak Tülübaş, bölgeye ilişkin nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘Gollik’ isimli güdücü köpeğinin de yarıştırıldığını söyledi. Kinolog Tülübaş, ” Ego Türkiye’nin önce Kinoloğuyum. Türkiye’deki evcil köpek ırklarının standartlarını oluşturan kişiyim. Federasyonumuzun İzmir’deki merkezinde de ‘Nasıl Kinolog Olurum’ isimli kursumuzun hocasıyım. Acun Şampiyonluğu, Dünya Şampiyonlar Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğumuz var zat yetiştirdiğimiz köpeklerimizle ülkemize hizmet üzere ülkemizin birçok bölgesinde Irk Standartları Yarışmaları düzenlemekteyiz. Bugün Şark Anadolu’de ve hatta Gün Doğusu Karadeniz’deki önceki Irk Standartları Yarışmasını düzenliyoruz. Cumhuriyet Altını tarihi boyunca ilktir bu. Paydaşlık oldukça gani, 300 civarı kapik geldi. Kelkit’i temiz buldum, iklimi ongun. Burada bölgeye ilişkin endemik köpekler var, Şarki Karadeniz’in yayladaki tafsilatlı tüylü köpekleri değil, Maşrık Rum’yla bu bölgedeki köpeklere başmaklık çok bir iki üretilmiş, soyu tükenme tehlikesi altına girmiş gâh köpekler var yarışa sokacağız. Bölgede bu köpeklere kuyruksuz olduklarından periferi ‘Gollik’ diyorlar ama siyah renkli, ölçülü uzunlukta tüy yapısına erbap, kaba gövdeli ve haddinden fazla dinç köpekler bunlar. Bu köpekleri de ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün burada yarışan Kangal, Deniz Kazı, Malaklı, Karadeniz Sürücü Köpeği, Gri Çoban Köpeği ve Anadolu Çoban Köpeği bunların haricinde Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası gelmek için birçok köpek ırkımız yarıştı. Burada yabancı ırklar de katılma nail olmak istedi ancak hemen yerel ırklarımızı bugün değerlendirdik. Katılımcılara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım”

Yarışmaların böylece 6 yaşındaki Anadolu Güdücü Köpeği kendi kategorisinde 1. olan Garaz Erdem Tekel (29), ” Kars’tan buraya geldim. 400 kilometre misil geldim. Buraya süzülmek için sabah 5’te yola çıktık. 2015 yılından bu yana köpek besliyorum. Elan önceleri Denizli’deki güzellik yarışmasına katılmıştım, demincek bile buraya müsabık namına katılalım dedik. Köpeğimle bu arada birazdan yarışmaya gireceğiz. Köpeğimin cinsi Anadolu Çoban Köpeği 6 yaşında. Düz şu anda çok sunturlu, katılma haddinden fazla mebzul. Baya tıpkı mevrut var yer illerden üstelik. Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Share: