Sancar, HDP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

HDP Adam Umumi Başkanı Mithat Sancar, “Şayet pespaye bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik tıpkı anayasa hazırlama kabil heves varsa dolay şartı sivil, özgürlükçü, demokratik düz yaratmaktır.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Ekip Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, Ankara Garı önünde 10 Ilk Teşrin 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki sunu hunriz yıldırı saldırısının yaşandığını söyledi.

Ankara Garı önünde, 10 Teşrinievvel’dahi “Iş, Sulh, El Erki Mitingi” amacıyla toplananların sunma asıl talebinin “hazar” olduğunu aktaran Sancar, “Bazıları, bazı kesimler sulh kelimesinden çokça hoşlanmıyor.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Iğdır Milletvekilli Habip Nakıs’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptıkları yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını savunan Sancar, şunları kaydetti:

“Yüksekova’bile münasebet haset demokratik eylemde bölüt saldırdılar, halkın temsilcilerine saldırdılar. Vekilleri çarpma ettiler, Habib Natamam arkadaşımızın ayağını üç yerden kırdılar. Şahitler ve elimizdeki kâin fon bunun planlı olduğunu gösteriyor, bilinçli tıpkı saldırıdır. Habib Noksan arkadaşımıza ve başka vekillerimize hunharcasına saldırının ve bu kilolu cerh tablosunun temelinde Kürt halkının iradesine hürmetsizlik var. Bizlerin hedefi; Türkiye’deki bilcümle ezilenlerle, sömürülen, dışlanan, ötekileştirilenlerle gelişigüzel büyük barışı kurmaktır.”

“İktidar, Alevilerin bedel yurttaşlık talebini dikkate almıyor”

Ekin ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı ihdas kararı alındığını anımsatan Sancar, “Bu nüfuz, Alevilerin denk yurttaşlık talebini hiçbir şekilde dikkate almıyor, sadaka politikasıyla benzeri yere varmaya çalışıyor. Alevilerin binbir çabayla oluşturdukları arı kurumlarına kayyum atamaya çalışıyor. Alevi halkı da toplumu de bu oyunları görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gündemdeki konulardan birinin bile “kanunuesasi tartışmaları” olduğunu dile getiren Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tutumumuz sarih, çarpış anayasalarından kurtulmamız gerekiyor. Bunu yer çokça belirten, bu konuda yer çokça müteharrik, genişlik aşkın hazırlığı olan biziz. Şayet oldukça bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik tıpkısı anayasa hazırlama kadar ayrımsız dilek varsa dolay şartı sivil, özgürlükçü, demokratik ayrımsız düzlem yaratmaktır. Bu şartlarda yapılacak temel, çarpış anayasasından bile beter olacaktır.”

Esnafa düşük faizli yüreklilik verilmesi konusuna da değinen Sancar, “Esnafı bu duruma siz düşürdünüz. Hani repo haramdı? Milyonlarca esnaf zaman ağlıyor, sizler hileli jandarma yöntemlerini hal yerine sunuyorsunuz. Bu manevraları boşa çıkaracağız. Beyhude uğraşmayın, gideceksiniz.” dedi.

Share: