Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Bilecik’te ana atma töreninde konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “(Üretimevi namevcut, istihsal yok) diyenlere sesleniyorum: Tanrı aşkına ayrımsız sorun kendinize. Uzanım dediğiniz gibiyse bu araba ve donatı yatırımları lacerem artıyor? Cevabı bilmiyorlarsa ego söyleyeyim. Ülkemizin dört bir tarafındaki müteşebbisler dursuz duraksız yetenek artıracak yatırımlar yapıyorlar bile ondan.” dedi.

Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in da katılımıyla Akgün Şirketler Grubuna ilgilendiren Seramik ve Vitrifiye Fabrikası’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, gruba ilgili seramik üretim fabrikasının 7’ye, vitrifiye üretimevi sayısının ise 5’e çıkacağını söyledi.

Girişimcinin havayı mebzul kokladığını vurgulayan Varank, Türkiye’nin gelecek projeksiyonunu genişlik iyi onların gördüğünü anlattı.

Varank, Türkiye’nin şu anda dünyada yaşanan krizleri sunma doğru şekilde yönetmeye çalışan, Kovid-19 salgını sürecinde yeryüzü hızlı gün fail ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Ülkenin, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yoluna aktif aynı şekilde bitmeme ettiğini anlatan Varank, “Ağustos ayında 21 milyar doların üzerindeki dış satım rakamıyla tarihi tıpkısı eşiği elan geçtik. 12 aylık ihracat 250 bilyon doları aştı. İşsizlik oranı yüzde 10,3’e geriledi. beraber bir güzel olgun da büyüme rakamlarından geldi. Türkiye, ‘Resesyona girecek’ diyenlere taannüt büyümeye bitmeme ediyor. Hamdolsun 7 çeyrektir bitmeme eden büyüme zincirine bir halka daha eklendi.” ifadelerini kullandı.

Makine ve donatı yatırımlarının serencam çeyrekte yüzde 17,8’lik artışla dinç bir şekilde sürdüğünü belirten Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

“(Üretimevi yok, üretim bulunmayan) diyenlere sesleniyorum. Allah aşkına tıpkı sav kendinize. Boyut dediğiniz gibiyse bu araba ve donatı yatırımları lacerem artıyor? Cevabı bilmiyorsa ego söyleyeyim. Ülkemizin ciharıyek tarafındaki müteşebbisler geceli gündüzlü sığa artıracak yatırımlar yapıyorlar üstelik ondan. İnanın yatırımcılarımız vadi bulmakta zorlanıp gelişigüzel zaman kapımızı çalıyor. Şu anda doluluk oranları değme geçen periyot kalan 341 OSB’miz var. Bunun yanında Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 yıpranmamış OSB için vadi seçim çalışmalarımız devam ediyor. Antrparantez bir nice bölgede ilave kayran çalışmaları var.”

Bakan Varank, Osmaneli OSB’nin sınırlarına ilave edilmesi rica edilen yaklaşık 199 hektar alanın saha intihap çalışmalarını tamamlayıp ilişkin taraflara bildirdiklerini aktardı.

Akgün Şirketler Grubunun 5 binin üstünde çalışanının olduğuna değinen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1925 yılında tuğla üretimiyle yazmaya başladıkları muvaffakiyet hikayesi, zaman tekmil hızıyla devam ediyor. Şu anda seramik alanındaki 6 fabrikasında 45 milyon metrekarelik istihsal hacmine eş. Yapılan üretiminin kısaca yüzdelik 50’si, Amerika ve Avrupa ülkeleri başta gelmek için 54 ülkeye ihraç ediliyor. Bire Bir şekilde vitrifiye alanındaki 4 fabrikasıyla sektörün kocaman üreticilerinden biri yerinde. Bunu temelini attığımız seramik ve vitrifiye fabrikalarının önce etap envestisman bedeli 100 milyon dolar. İkinci girişim yatırımlarıyla bu arada bu hacim 160 milyon doları aşacak. Üretimin yüzdelik 60’ı ihraç edilecek. İstihdam, öncelikli yerine 500’e, sonrasında bine ulaşacak.”

Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kendisine Akgün Şirketler Grubuna destek vermekten kurum duyduklarını bildirdi.

“Türkiye bölgesinde sözü dinlenen benzeri ülke haline geldi”

Türkiye’yi melfuf zer üretimle büyütmenin derdinde olduklarını kaydeden Varank, bunun yolunun dahi yatırım, istihdam, istihsal ve ihracattan geçtiğine değindi.

Kısa süre evvel Avrupa ziyaretinden döndüğünü hatırlatan Varank, şöyle bitmeme etti:

“(Avrupa’dahi) Tehlikesiz olun yegâne ruzname var: ‘Biz bu kışı zahir atlatırız? Acaba Avrupa Birliği yerine bu süreçten zahir geçilir?’ Şu anda Avrupa’birlikte alelhusus erdemli erke tüketen matbua fabrikaları, demir çelik fabrikaları, seramik fabrikaları, bunların hepsi kapanmaya başladı. Zira dünyada bire bir türbülans var. Tığ diyoruz ki bu türbülanslı dünyada Türkiye gemisini yeryüzü evire çevire şekilde yürütmemiz geçişsiz. Bunu da şüphesiz yaparız? İşte o gemiye çok kuvvetli, azimli, muvazeneli tıpkı yiğit geçişsiz. Tığ inanıyoruz ki o yiğit Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bakınız tığ yıllar süresince bütün tribünden izleyen benzeri büyüklük olduk. Bizi kimse kale almazdı amma zaman ‘Rusya- Ukrayna Savaşı’nda diplomasi masasını kurmamız geçişsiz’ dediklerinde o masayı nerede kuruyorlar? İstanbul’birlikte kuruyorlar. ‘Tahıl krizi var, acun açlıkla karşı karşıya, bizim bu işi çözmemiz lazım’ dediklerinde kimden bindi istiyorlar? Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan istiyorlar. İşte biz nazik ve ateş parçası Türkiye’yi nesir etmenin derdindeyiz. 20 yıldır bunun mücadelesini veriyoruz. Şimdiye büyüklüğünde yaptıklarımızla hamdolsun Türkiye bölgesinde sözü dinlenen tıpkısı devlet haline geldi.”

“Tığ ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz”

Müstevli döneminde Türkiye’nin üretimi durdurmadığını anımsatan Varank, “Dünyaya şu mesajı gönderdik: ‘Eğer mütenavip bire bir üretim üstü arıyorsanız o istihsal üstü Türkiye’dir’ dedik. İşte bugün hep global markalar kapımızı çalıyor. ‘Beraber aksiyon yapalım’ diyorlar. ‘Tığ Türkiye’ye zahir yatırım yaparız?’ diye niteleyerek peşine düşüyorlar. İnşallah bu trendi tığ devam ettireceğiz. Biz ayrımsız olursak, beraber olursak, ay yalınlık al bayrağı elbet henüz yükseklere taşırız, bunun derdinde olup çalışırsak Tanrı’ın izniyle bu ülkenin başaramayacağı hiçbir öz gayrimümkün. Bu herhangi bir göz amacıyla hakeza.” diye niteleyerek konuştu.

Bakan Varank, 4 gün ilk Bilecik’in kurtuluşunun kutlandığını, evvel dahi İzmir’in kurtuluşunun sene dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun yıl dönümüydü. Bilmiyorum oradaki törenlere iaşe fırsatınız oldu mu? Oradaki törenlerde ilin belediye başkanı çıktı. 10 zaman meşveret yaptı. 9 Ilkgüz yani İzmir’in Yunan mezaliminden, Yunan işgalinden kurtuluşuyla ilgilendiren aynı istişare yaptı ama 10 an boyunca aynı misil üstelik Palikarya’dan bahsetmedi, Yunanistan’dan bahsetmedi. Altın kardeşlerim, aha bunun şuurunda olmamız lazım. Bura Osmanlı’nın kurulduğu topraklar. Ertuğrul Gazi’nin, Osman Bey’in toprakları. Birileri Osmanlı ile Cumhuriyet’i çarpışma ettirmeye çalışıyor. İşte birileri o kavgayı başardığında Palikarya gelip sizin ülkenizi işgal ediyor. Biz bunlara fırsat vermeyeceğiz. Biz ülkemizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz. Bin yıldır bu topraklarda bu arada adına bu mücadeleyi verdik. İşte bilcümle bu arada bu mücadeleyi da vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin geleceği aydınlık. Türkiye’nin geleceği sıradan ak pak.”

Törende, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, SELIM Tümen Bilecik Mebus Hak Kaburgasız ve Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün birlikte birer meşveret yaptı.

Konuşmaların ardından butona basılarak fabrikanın temeline ilk harç döküldü.Share: