SANATSEVERLERE AÇTIĞI KAFE İÇİN İLLERİ GEZİP ESKİ PIRTI TOPLADI

TOKAT’ta Tezcan Kader (34), sanatseverlere seslenme eden kafe kurmak üzere Türkiye’nin 8 ayrımlı ilini dolaştı. 1980-1990 yılları beyninde geçer sakat eşyaları toplayan Yıldız, “Amacımız, insanların yüzlerinde tebessüm kurmak. Eşyaları 8 ayrımlı ilden şahsen alıp getirdim. Tahminî 500 civarında sakat yük saha alıyor” dedi.

Kentte, özel bire bir terbiye merkezinde çalgı öğretmenliği fail Tezcan Talih, pandemi sonrası kafe açmayı planladı. 1978 yılında çekilen, başrollerini Münir Özkul ve Adile Naşit’in oynadığı ‘Neşeli Eyyam’ filminden esinlenip ismini verdiği kafede 1980 ve 90’lı yılların nostaljik atmosferini duyurmak istedi. Türkiye’nin ayrımlı kentlerini dolaşan Nasip, o tarihlerde beğenilen masa, sandalye, habitat grubu, mirat, radyo, telefon, masa örtüsü, ütü, teyp kadar birçok eşya ve tıpkı döneme ilişik çarkıt dergiler satın aldı. Kader’ın beyaz perde afişleri ve Yeşilçam sanatçılarının fotoğraflarıyla da donattığı kafe, meraklıların ilgisini çekti.

‘AMACIMIZ YÜZLERDEKİ TEBESSÜM’

Neşeli Eyyam filminden esinlendiğini tamlayan Tezcan Baht, “Enstrüman öğretmeniyim. Kurs merkezimizde bu objelerin bire bir kısmı mevcuttu. Bu kök şeyleri sanatsal alanda insanların beğenisine şüphesiz sunarız diyerek düşünürken kafe açılış planı doğdu. Bunun üzere araştırmaya girdim. İnsanları kuşkusuz bahtiyar edebilir, geldiklerinde elbet tıpkısı tebessüm oluştururuz diye niteleyerek. Türkiye’nin dört bir yanından farklı şehirlerden objeler bulduk. Çarkıt eşyalar, antikalar, sakat radyolar, oyma masalar bulmaya çalıştık. Az Buçuk zaman aldı. Bilahare adım adım hepsini bir araya getirdik. Manisa, Kocaeli, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Çankırı, İzmir kabil şehirleri dolaşarak aldık. Ara Sıra eşyaları evlerden aldık. Masa örtülerimizi biricik tek ördürdük. Biraz meşakkatliydi ama sonunda sunturlu oldu. 1980’li, 1990’lı yıllara ait tahminî 500 eser var. Misafirlerimizin ilgisi haddinden fazla adamakıllı. Canlı arkadaşlarımızın ilgisi çok. Bu eşyaları zamanında evlerinde bile kullananların çoğu burada anılarını anlatıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Kafeyi ziyarete mevrut Cengizhan Karaman ise “Sosyal medyada gezerken balya geldim. Haddinden Fazla güzel ayrımsız yer. Arz haddinden fazla duvardaki resimler ilgimi çekti. Benzeri üstelik sakat telefon rehberi dikkatimi çekti. Buradaki bozuk numaralara bakıyorum” dedi.Share: