Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla merasim gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda planlı törende Vali Zülkif Görgüsüz, Belediye Reisi Mustafa Çipo ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diriksel, milletin şehit ve gazilere minnet medyun olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi Umum Dansları Topluluğu eylem sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Komutan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının kıpırdak destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün tekmil yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara duyulan şükran, minnet duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, AK Tümen Tokat Mebus Mustafa Aslan, CHP Tokat Mebus Kadim Durmaz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fatih Sürücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Eylül Gaziler Haset dolasıyla merasim düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Vali Erol Karaömeroğlu, Belediye Reisi Sulh Ayhan ve gazi dernekleri eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Arkası Sıra imtina etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün mana ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı merasim, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Dikici, Gaziler Haset tebrik etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle bire bir otelde kahvaltıda buluştu.

Ardından Çorum Şehitliği’nde merasim düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Dikici, Belediye Reisi Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yahya Güdücü, törende yaptığı konuşmada, benzeri çekişme meydanındaki yeryüzü erdemli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin üstelik genişlik efdal ikinci rahatlık olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Ilbay Çiftçi ve beraberindekiler, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Muharrem Biçer eliyle şehitlerin ruhu üzere yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Liva Salih Balaban, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen ile martir ve gazi dernekleri temsilcileri vasıtasıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün meal ve önemini belirten konuşmanın ardından Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların vatan olmasını sağlayıcı ve devletin bekası uğruna canlarını adayanların gelgel ve şerefle hatırlandığı tıpkı dönme olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Kore Gazisi Mustafa Kurt ve ayrımsız mektepli marifetiyle koşuk okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin arkası sıra 100. Sene Ekin Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü ışık sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kastamonu Ofis Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Bacı Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Umum Eğitim Bilimi Merkezi’nde devam etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün valör ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra şiirler okundu.

Daha bilahare Tabiat Hars Köyü’ndeki programda mütekellim Vali Avni Çakırdoğan, Türk milletinin tarihinin gösteriş ve şerefle meşgul olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Muhik Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda planlı tören, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Henüz sonradan kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle kardeş kardeş etti ve 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Sancak Mehmet Fatih Harabelik, Belediye Başbuğ Vekili Cemal Rüya Kılıç, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Büro Başkanı Ahmet Ünverdi, alım müdürleri ve gaziler katıldı.Share: