Sakarya’da deforme olan kitaplar deri sanatıyla restore ediliyor

Sakarya’bile zaman içerisinde kalıbı yahut şekli bozulan kitaplar, Anadan Görme Sanatlar İhtisas Merkezi’nde açılan kap sanatı kursunda yenileniyor.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, sanatta ihtisaslaşmak, bu alanda mesai beğenmek isteyenlerin alanında uzman isimlerle bir araya geldiği kurslarda, hususi eserler ortaya çıkıyor.

Sakarya Üniversitesi Hanek Tasarım ve Mimari Fakültesi (STMF) Anadan Görme Türk Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Songül Ergün, öğrencileriyle kap sanatının derinliklerini keşfe çıkıyor.

Merkezde bitmeme fail 12 branştan biri olan ten sanatıyla ilişik bilgelik veren Ergün, unutulmaya beniz tutmuş tekellüm dalında yetişek yapmanın haddinden fazla kızıl olduğunu kaydetti.

“İslam medeniyeti, mektup medeniyeti demektir”

Türk-İslam medeniyetinin var olduğu ayrımsız coğrafyada yaşadıklarına işaret fail Ergün, “İslam medeniyeti, kitap medeniyeti demektir. Kitabın yazılmasından okunmasına, korunmasından süslenmesine bizim üzere çok önemlidir. Korunması kapsamında dahi ten sanatının ortaya çıkışı böylece başlıyor.” ifadelerini kullandı.

Ergün, kursiyerlerin çoğunun sanatla ilgilenen üniversite öğrencileri olduğunu, kendilerine iz edindiklerini belirterek, katkılarından muhit Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

Kursiyerlerden Merve Süel dahi cilt sanatıyla uğraşmaktan bahtiyarlık duyduğunu tabir ederek, “Kap sanatıyla 10 yıl çalıştım. Sakarya’daki bir atölyede çağdaş deri üstüne işlemler yaptım. Sonrasında Anadan Görme Sanatlar İhtisas Merkezi’nde ayrımsız ağırşak açıldığını öğrendim. 3-4 senedir terbiye görmekteyim.” bilgisini paylaştı.

Resim öğretmeni Selman Temiz ise 3 seneden beri kap eğitimi aldığını, öğrendiklerini daha çok kendilerinin uygulayabildiğini belirtti.

Zaman içerisinde deforme reşit kitapları sahaflardan realizasyon ederek restorasyonunu yaptıklarını nâkil Saf, “Çözülüm sayfaları birleştirdik, daha sonrasında şirazeyle bire bir araya getirip üzerine Güneş-i Ten uygulamasını yaptık.” ifadesini kullandı.

Share: