Rusya Heybet Başkanı Putin, UAEA Başkanı Grossi ile aynı araya geldi

Rusya Cesamet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da Arsıulusal Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi ile bir araya geldi. Putin, “Değme zaman barışsever nükleerin faydalarına kamu devletlerin denk erişimi olduğunu savunduk” dedi.

Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’nin umum iyelik haklarına ahali koymasının peşi sıra Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Grossi, Ukrayna’nın başkenti Kiev’bile Ukrayna Mehabet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından Rusya’nın başkenti Moskova’da Rusya Mehabet Başkanı Vladimir Putin ile bire bir araya geldi. Görüşmede, Zaporijya Çekirdeksel Santral’indeki nitelik ele alındı.

“Seçkin ahit barışçıl nükleerin faydalarına yekpare devletlerin fiyat erişimi olduğunu savunduk”

Putin görüşmede yaptığı konuşmada, “Ajansın kuruluşundan bu yana, Rusya her ahit ajansı desteklemekle kalmadı, tıpkısı zamanda ajansın temellerinde yer aldı. 1957’den beri ajansın çalışmalarını değme zaman destekledi. Bu güne kadar ajans süresince etkin adına akıntı ediyoruz. Ajansın kendini adadığı davaya şişman önem veriyoruz. Rastgele ahit barışçıl nükleerin faydalarına eksiksiz devletlerin denk erişimi olduğunu savunduk. Bunu henüz önceki savunduğumuz üzere demin bile savunuyoruz. Duruşumuz askeri nükleer teknolojilerin yayılmasını belirlemek amacıyla rastgele şeyin yapılması gerektiğidir. Bildiğiniz kabilinden Rusya’da gemi inşası, çekirdeksel kımıldatma sistemleri ve geçmiş yüzen çekirdeksel santraller geliştiriyoruz. Umumi kendisine Rusya, çekirdeksel evolüsyon alanında dünyada önder konumdadır” dedi.

“Nükleer operasyon politize ediliyor”

Rusya’nın yarayışlı nükleer faaliyetlerinin politize edildiğini belirten Putin, “Fakat zaman çekirdeksel faaliyetle bağlantılı rastgele şeyin sivri ve yoğun aynı şekilde politize edildiğini görüyoruz. Ancak, sizin çabalarınız sayesinde, bu konudaki mecmu söylemleri azaltabileceğimizi ve bu alanda acun sahnesinde meydana mevrut cemi türbülansa ve karmaşık süreçlere karşın bu cümbüş ve işbirliği alanını normale döndüreceğimizi umuyoruz” dedi.

Zaporijya Nükleer Santrali’nde yaşanan süreçle ilişik da gelişmemiş benzeri açıklama işleyen Putin, “Zaporijya Çekirdeksel Santrali etrafındaki durumu gelişigüzel şeyiyle tığ birlikte tartışıyoruz. Gelişigüzel koşulda diyaloğa açığız” ifadelerini kullandı. – MOSKOVA

Share: