Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: “Batı, Zalim tahılının dünyaya erişimini engelliyor”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mağribî devletlerin, İstanbul’dahi imzalanan tahıl koridoru anlaşması çerçevesinde Zalim tahıl ve gübrelerinin dünya pazarına erişimini kırıcı yaptırımları kaldırmadığını söyledi.

Lavrov, Tayland Dışişleri Bakanı Külot Pramudwinai ile görüşmesinin peşi sıra planlı ortak basın toplantısında konuştu.

İstanbul’bile yapılan tahıl koridoru anlaşması gereği Acımasız tahılının dünya pazarına ulaşması için Mürekkep Uluslar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve ekibi ile çalıştıklarını kaydeden Lavrov, gıda ve basılmış piyasalarındaki krize Rusya’nın eylemlerinin bozukluk olduğu iddialarını “bireşimli adına şişirilmiş meşruhat” yerine nitelendirdi.

Bu yöndeki açıklamaların tema tersinin ana olduğunu dile getiren Lavrov, “Batılı meslektaşlarımız, BM Umumi Sekreteri marifetiyle bize kortej verilen şeyi yapmıyorlar, Acımasız tahıl ve gübrelerinin dünya pazarlarına başıboş erişimini engelleyen geri hizmet yaptırımları kaldırmıyorlar.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de Liz Truss’ın kullanılmamış başbakan adına göreve başlaması hususunda de değerlendirmelerde bulunan Lavrov, Truss’ın, Rusya’ya cebin kasten olarak aksi biçimci sergilediğini belirtti. Lavrov, Londra’nın, Fransa karışma genişlik yakın komşularıyla ilişkilerini düzenlemesinin daha majör olacağını kaydetti.

Lavrov, Truss’ın, İngiltere’nin Avrupa’de kaybettiği nüfuzunu, Ukrayna çevresindeki durumda saldırgan eylemlerle telafi etmeye çalıştığını savundu.

Share: