RTÜK Başkanı Delimsirek: “Hususi insanlar için öncelikli kitap yapabiliriz”

Nevşehir’in Göreme beldesinde Kapadokya Mânialı Yetenekler Derneği (KEYDER) yoluyla oluşturulan ve özel gereksinimli çocuklara ilmî, sanatsal, kültürel alanlarda yetişek imkanı verilen uygulama ve yetişek atölyeleri törenle açıldı.

KEYDER bünyesindeki Alelade Prens Akademi’bile gerçekleştirilen törene, Radyo ve Göstergeç Ense Yerleşmiş (RTÜK) Başkanı Ebubekir Delice, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri, bazen sanatçılar, hususi dallar ve aileleri katıldı.

Törende, KEYDER Umumi Heyet Başkanı Hasan Kalcı, derneği ve yetişek atölyelerini, 2007 yılında down sendromlu dünyaya mevrut oğlu Melik üzere eğitim bilimi merkezi arayışının arkası sıra kurduklarını, eş sorun işlek ailelere dahi ücretsiz bakım sunduklarını belirtti.

Engeli bulunan çocukların, bireysel kabiliyet ve ilgilerini keşfederek yaratıcılıklarını açığa çıkarmaları amacıyla yola çıktıklarını anlatım eden Kalcı, “Bildiğiniz üzere özel bala sahibi ailelerin sorduğu bir soru var. ‘Bizden bilahare hangi olacaklar, hayata elbette tutunacaklar?’ KEYDER bu sorunun cevabı amacıyla var. Onlara özgürlükçü yaklaşacağız, komutsal yaklaşıp şunu yap demeyeceğiz. Onların özlük iradelerine bırakacağız ve bu yöntemle hayata tutunmaları amacıyla meziyetlerini arayacağız ve bulacağız. Burada annelere çokça gelişim düşüyor. Annelerin KEYDER’i keşfetmelerini istiyorum. Bulut duyduğumuz istifham aklımızdan intişar olacak.” ifadelerini kullandı.

Kalcı, işlik ve baziçe alanlarını gezen RTÜK Başkanı Delicesine ve ayrıksı katılımcılara çalışmalarla ilgili hikmet verdi.

RTÜK Başkanı Atmaca, gazetecilere, KEYDER’in yaptığı hizmetlerle hususi çocuklara ve ailelerine çare olduğunu ifade etti.

KEYDER’İn çalışmalarını evire çevire strateji ettiğini ve bindi verdiğini dile getiren Delimsirek, “Burada 16 branşta eğitilen çocuklarımızın hayata katılımlarında kalburüstü sonuçların alınması bizleri bahtiyar ediyor.” dedi.

Delice, bire bir gazetecinin, “Monitör kanallarında rüçhan ürün diliminde özel gereksinimli bireylere ulama amacıyla neler yapılabilir?” sorusu üzerine, “Esasen çok üstelik iyicene tamam. Hem öncelikli yayınlarımız hem bile amme spotlarımızda derneklerden görüntü alabiliyoruz. Tığ zaman Hasan Kalcı ağabeyimizden hezel alalım. Buradaki sanatçı dostlarımızla gelişigüzel güzel bire bir amme spotu hazırlasınlar, rüçhan yayınlar ve amme spotu kısmında bu kardeşlerimizin hayatını zahir kolaylaştırabilirize yönelik elimizden geleni yapalım.” şeklinde konuştu.

Akademide eğitim düz çocuklarca hazırlanan aksesuar standını ülfet fail Mecnunca, alışveriş yaparak kursiyer öğrencilere destek oldu.Share: