Rağbet Kayaalp, yeni şampiyonluklarla Türk güreş tarihine geçmeye çalışacak Açıklaması

Milli pehlivan Umu Kayaalp, Sırbistan’da yapılacak Acun Şampiyonası’nda değerli madalya kazanarak rekorlarına bir yenisini henüz eklemeye çalışacak.

Kariyerinde 11 kezle yer çok Avrupa şampiyonluğu yaşanan milli pehlivan olan Talep, 5. el acun şampiyonu olması durumunda tıpkı nöbet elan Türk güreş tarihine adını yazdıracak.

Ikbal, büyüklerde yeryüzü aşkın acun şampiyonluğu elde eden Türk pehlivan unvanını, azade stilde 4 acun şampiyonluğu mevcut Hüseyin Akbaş ile paylaşıyor.

Kazakistan’ın başkenti Ziya Sultan’da 2019’da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası’nda değerli madalya kazanan 32 yaşındaki pehlivan, böylece grekoromen stilde 4 el acun şampiyonluğuna vasıl evvel Türk sportmen olmuştu.

“Hedefim 5. kat acun şampiyonu koyulmak”

Milli güreşçi Talep Kayaalp, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dahi 10-18 Eylül’da düzenlenecek Dünya Güreş Şampiyonası öncesi AA Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Zorlu bire bir şampiyonanın kendilerini beklediğini tamlayan Irade,”Detaylı zamandır hazırlıklarımız bitmeme ediyor. Nisan ayının başında Avrupa Şampiyonası vardı, orada 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etmiştim. Ondan sonraları Acun Şampiyonası hazırlık süreci başladı. en üst 22 Haziran’de Roma’dahi ranking turnuvasında güreştim. Iyice maçlar yaparak bir numara oldum, Dünya Şampiyonası’na hazır olduğumu gösterdim.” dedi.

Gönül, Dünya Şampiyonası hazırlıkları kapsamında iki kampı geride bıraktıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Sonuç dinlenme kampı amacıyla 21 Ağustos’ta Bolu Aladağ’de olacağız. Tabiatıyla ki seçme antlaşma söylediğim kabilinden burada ülkeme muvaffakiyet kazandırmak istiyorum. Hedefim 5. defa acun şampiyonu almak. Dünya şampiyonalarında hep 8 madalyam var. Madalya sayımı 9 yazmak, değerli madalyamı birlikte 5’e anlamak istiyorum. Kendimi serencam zamanlarda ruhlu, sağlam hissediyorum. Kalık olan kilomu bile aldım. 122-123 kiloda değil, 130 kiloda güreşeceğim. Bunu kas kendisine aldığımı düşünüyorum. Daha Çok rakipler benle uğraşsın istiyorum. Hedefim az kiloyu tamamlayıp bunu avantaja yüklemek, hızlanmak, güçlenmekti. Bunları başardığıma inanıyorum. Son kampta bile üstüne koyarak dolgunca benzeri şekilde Acun Şampiyonası’na gezmek istiyorum.”

Türk güreş tarihine baştan ismini yazdırma şansı kâin Istek, “Aslında hedefim işin o boyutunu tek irtical takkadak başarı kısaltmak, önümdeki şampiyonada kızıl madalya ahzetmek oldu. Tıpkı şampiyona henüz kazanırsam Türk güreş tarihinde yer çokça dünya şampiyonluğu kazanan sportmen olacağım. Bu üstelik ayrı evire çevire evet. Sonuçta rekorlar kırmak sunturlu benzeri öz. Bu dahi iyi tıpkı güreşçi olduğumuzu, gençlere mebzul emsal olduğumuzu gösterir. Hedefi fevk taşımış, o hedefe yansımak isteyen gençlerimize yeni ayrımsız maksat koymuş oluruz.” diye konuştu.

“130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek teknikler çalıştım”

Nisan ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dahi 11. defa Avrupa şampiyonu olan Istek, Acun Şampiyonası’nda elan mebzul güreşeceğine inandığını kaydetti.

Yeni tekniklere çalıştığına meni fail milli sporcu, “130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek yeni teknikler çalıştım. Eğer onları yaparsam yaşayan olduğumu görürsünüz. Tıpkısı oyunu müsabakada beğenmek üzere antrenmanlarda binlerce defa tekrarını boşaltmak gerekiyor. Kapanca yok etmek için üstelik 250-300 kiloyla sabah akşam çalışıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Karelin’in rekorunu incitmek çalım donör evet”

2024 Paris Olimpiyatları’na kadar 12 Avrupa şampiyonluğu kâin Zalim Aleksandr Karelin’in rekorunu yakalama ve mürur şansı olan Kasıt, bunu gerçekleştirmenin gelgel donör olacağını söyledi.

“Rekorları kırıyorsanız yaptığınız işin hakkını veriyorsunuzdur” diyen milli pehlivan, “Avrupa şampiyonluğunda Karelin’e yetişir, onu geçersem benim üzere güvenilmez çekicilik verici tamam. Türk güreşi üzere da bir şekilde. ‘Demek ki rekorlar geçilebilir’ denilir. Bunu dedirtebilmek sunma balaban hayalim. Onun amacıyla iki yıl dişimi sıkacağım. Bu iki yıl haddinden fazla ilgi edeceğim. Temelli o Avrupa rekorunu kırabilmek, kırılmayacak benzeri rekor olmadığını yayımlamak için. Çok dahi detaylı beş altı değil, dişimi sıkabilirim.” ifadelerini kullandı.

“Fena Hâlde benzeri rekabet ortamı var”

Rağbet Kayaalp, “Altyapıdan yeni Rızalar, eskimemiş Tahalar geliyor mu?” sorusuna, “Benim kilomun abes kalacağını düşünmüyorum. Madalya gelecektir, ‘ne kadar kızıl, sim, bronz madalya gelir?” bilemiyorum. Ama benim kilomda temelli madalya geleceğine inanıyorum. Çünkü alttan gelen kardeşlerimize bakarsak, benden sonraları güzelce tıpkısı rakiplik ortamı birlikte oluşacaktır. Onu bile görüyorum. 5-6 gür korkulu sıkletimiz var, tabiatıyla bu rekabet ortamı da başarıyı getirecektir.” yanıtını verdi.

İstikrarlı bir başarıyı görmek üzere benzeri üzeri adanması gerektiğinin altını çizen Arzu, şunları kaydetti:

“Benim 22 yılım oldu, 11 yaşında evden ayrıldım. Bazı Bazı üzülüyor insan. Bire Bir şeyler elde ediyorsun, şu an benzeri futbolcunun alıntı parasını, 3-4 milyon avroyu tığ ihtimal bile o büyüklüğünde şampiyonluğumuzla kazanamamışızdır. İnsanlara kimi vakit bu bayağı gelebiliyor. Keşke gelişigüzel gün 10 kişiyi getirsem birlikte antrenmanımı izletsem. Yalnız ayrımsız maçı değil de rastgele şeyimizi görmelerini istiyorum. Hangi temel 11 yaşında çocuğunu tasarruf etmek ister. Çocuğun bu sporu yapmasını istiyorsa bırakacaksın. Çocuğun kendisi istemesi geçişsiz, o üstelik var. Ben kendim istiyordum.”

Sosyal ağırlık projelerinde yer alıyor

Umu Kayaalp, güreş dışında toplumsal gravite projelerinde meydan almayı haddinden fazla sevdiğini dile getirdi.

Okullarda öğrencilerle buluştuğunu anlatan Keyif, “Okullara bilcümle zat imkanlarımla giderdim, kimseden aynı özdek istemezdim. O benim prensibimdi. Ne meslek beni arasa bilcümle özlük imkanlarımla gittim. Din Vakfı’nda görev aldım, 3-4 ülkeye kurban yardımlarına gittim. Serencam zamanlarında kurban yaklaştıkça bizim şampiyonalara denk geliyor. Kırıcı bir tempoya balya geldiği amacıyla gidemiyoruz. Bambaşka sosyal ağırlık projelerinde de gönüllü olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kamer Vera’nın güreşe yeteneği var”

Kızı Ay Vera’nın güreşe yetenekli olduğuna değinen Irade, evde yaptığı antrenmanlara kızının birlikte haremlik ettiğini söyledi.

Kamp dışında evde dahi çalıştığına dikkati çeken Ikbal, “Evde alıştırma yaptığımda kızımın yanımda olması çok hoşuma gidiyor. Kamer Vera ile on paralık canım sıkılmıyor. Önceden benzeri saat çalışıyorsam, şu dakika 2 saat çalışıyorum. Içki alış ve verişini üstelik çokça iyice yapıyor. Yeryüzü çokça istediğim öz, bu ülkeye müfit tıpkı birey olması ve ülkesine hizmet etmesini haddinden fazla istiyorum.” diyerek konuştu.

Birlik mesajı

Serencam adına güreş camiasına yönelik temas kardeşlik mesajı veren Keyif Kayaalp, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu spor da ülke dahi bizim. Başarılar da hepimizin başarısı. Sonuçta benim performans, mevki başarısı demektir. Camiamızın irtibat ve kardeşlik zarfında olmasını çokça istiyorum. Sonuçta yıllar, eşhas eğreti, biz de geçiciyiz. Zatî problemler haddinden fazla uzatılmamalı, tasavvur ülkeye işlemek olmalı. Gâh konular ayn ardı edilebilir. Amacımız bu sporu yer ferah şekilde fayrap etmek, işlemek. Sunu nazik amacımızın yaşadığımız ülkenin bayrağını göndere çektirebilmek olması lazım. Ferdî problemlerin vurdumduymaz planda kalması geçişsiz, uzatılmaması çok şanlı.”Share: