PROF. DR. KUTOĞLU HAREKET, GÖLYAKA İLE DÜZCE’Yİ 20 SANTİM UZAKLAŞTIRDI

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Rektör yardımcısı Şenol Melik Kutoğlu, Düzce’da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin Gölyaka ile Düzce’yi 20 santimetre uzaklaştırdığını belirterek, Görüntüye baktığınızda Düzce merkezin bulunduğu maşrık tarafında kestirmece 4-5 santim büyüklüğünde, Düzce’nin mağrip tarafında 15-16 santimetre boyutunda bir cereyan olduğu ortaya çıkıyor yatayda. Toplamda 19 ila 20 santim Düzce’nin doğusuyla batısı birbirine bakarak aynı tarafı kuzeye giderken biri güneye makul akım etmiş dedi.

ZBEÜ Rektör Yardımcısı ve Geomatik Mühendisi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, depremin Şimal Rum Fayı’ndan (KAF) ayrı, kuzeye taraflı aynı başka kolda meydana geldiğini rapor ederek, Yapılan analizler incelendiğinde ufki ve düşeyde hareketler meydana geldiği zımnında fayın hem ufki hem dahi düşey debi işleyen oblik fay olduğu ortaya daha çok. Görüntüye baktığınızda Düzce merkezin bulunduğu maşrık tarafında kestirmece 4-5 santimetre büyüklüğünde, Düzce’nin mağrip tarafında 15-16 santimetre boyutunda bire bir akım olduğu ortaya çıkıyor yatayda. Toplamda 19 ila 20 santim Düzce’nin doğusuyla batısı birbirine göre bir tarafı kuzeye giderken tıpkısı tarafı güneye akıllıca akıntı etmiş. Bu bize şurası gösteriyor; bu kırık Şimal Anadolu Fayı’ndan ayrı hür tıpkısı kırık. Zira KAF’ın cereyan karakteristiği sağ ufki hareket yapar. Bu yapılan değerlendirmeler, bu fayın kestirmece 10 kilometre boyunda sol yatay hareket yaptığını gösteriyor. Yani vadi bilimlerindeki tabiriyle sol istikamet atımlı ayrımsız kırık kendisine karşımıza çıkıyor. diyerek konuştu.

‘ÖNEMLİ OLAN AKILANE YAPILARDA YAŞAMAK’

Düzce’deki depremin Kuzey Anadolu Kırık hattında meydana gelmediği amacıyla Marmara depremine etkisi olmayacağını söyleyen Kutoğlu, Türkiye’nin fay cenneti olduğunu yapılan korkutucu açıklamaları aksine depreme dayanabilen binalarda yaşanması gerektiğini kaydetti. Kutoğlu, sözlerine şöyle bitmeme etti

Bazen haddinden fazla korkutucu açıklamalar oluyor. ‘Terk edin, gidin’ vesaire diyerek. Esasına baktığınız ant üstünde yaşadığınız zemini bildiğiniz ve ona uygun büyüklükte ayrımsız binada yaşadığınız sürece 7.0 kadar tıpkısı yer sarsıntısı size uymazlık vermeyecektir. Büyük olan yapı ve dayanak ilişkisinin kurulmuş mühendislik hizmeti almış binalarda yaşayabilmek. Dolayısıyla seçkin dolaşma bu korkuyla yaşanmaz yaşadığımız zemini ve binayı bileceğiz. Depreme dayanabilen binalarda olursak hiçbir yerden kaçıp gitmeye lüzumlu namevcut. Filhakika Türkiye’dahi nereye kaçıp gideceksiniz Daha geçmiş hiç konuşulmayan aynı yerde, ‘burada henüz başka hareket imkânsız, 1999’bile burada depremler bitti’ dediğimiz yerde hiç bilmediğimiz unutulmuş bir fay kendini gösterdi. Benzemek çözüm değil Türkiye’bile yetişkin olan akıllıcasına yapılarda yaşamak.

DEPREMİN UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ İNCELEDİ

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği’nde görev işleyen araştırma görevlisi Doç. Dr. Çağlar Bayık, akıbet yaşanan Düzce depremiyle ilgili üniversitenin Feza Teknolojileri ve Konumsal Analiz Laboratuvarı’nda insiyak peyk görüntülerini inceleyerek, sarsıntının yüzeyde yarattığı etkiyi ilk defa ortaya çıkardı. Uydu görüntülerini inceleyici Bayık, depremin etkilerini bir lahzada belirleyebilmenin önemine değinerek, Günümüzde da bu bilgiye ulaşmanın en çabuk yolu de engin kavrama dediğimiz tekniktir. Biz üstelik bu çalışmada engin kavrama tekniğinin tıpkı parçası adına SAR uydu görüntülerini kullanarak, Düzce’de meydana mevrut sarsıntı için düz değiştirmeleri belirlemiş bulunuyoruz. Yaptığımız çalışmalara bakarak iki nüsha söve kullandık. Bu çerçeveler sonucunda ufki ve düşey hareketleri açık olarak belirledik. Belirlediğimiz değerler 7,5 santimetre ile 9 santim arasında değişmektedir. Etkilenen alanlar Düzce şekil ve Gölyaka’ya makul olan kısımlarda sınırlı tıpkı alanı kapsamaktadır. Elde ettiğimiz bulgulara bakarak çıkan sonuçlar sol yanal atımlı tıpkısı fay özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Gayrı çalışmalardan elde edilen sonuçlardan ayrımlı aynı akıbet yerine de Kuzey Rum Kırık Hattı’nın sağ atımlı yanal tıpkı fay hattı olduğunu biliyoruz ama burada sol yanal atımlı benzeri fay oluşumu etkisi görmüş bulunmaktayız ifadesini kullandı.

‘7,5 SANTİM INKIRAZ, 9 SANTİM YÜKSELME OLMUŞ’

Düzce şekil ile Gölyaka’nın debi ettiğini ifade fail Bayık, 7,5 ve 9 santim dediğimiz olay, 7,5 santimetreye büyüklüğünde tıpkısı çökme, 9 santime kadar bile tıpkı yücelme kendisine söyleyebiliriz. Umumi anlamda aynı benzer atfetmek gerekirse, Düzce Tarz ile Gölyaka ortada küsurat bölümlerde 4 santimetreye kadar tıpkı itila olduğunu açık bire bir şekilde söyleyebiliriz dedi.

Share: