Perinthos Antika Kenti’ndeki temsil, arkeolojik kazıyla periyot yüzüne çıkma

Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesinde 5 bin yıllık Perinthos Antik Kenti’ndeki temaşa alanı hafriyat çalışmalarıyla bölüm yüzüne çıkarılıyor.

Mimar Sinan Üniversitesi Olgun Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Zeynep Koçel Yiğitlik başkanlığında sabık sene başlatılan hafriyat çalışmalarında, arkeologların yanı sıra alanında uzman kişiler üstelik görev yapıyor.

Ekiplerin hafriyat çalışması bu sene temaşa alanında devam ediyor.

Kazı başkanı Prof. Dr. Erdem, AA muhabirine, bu sene kazılarda henüz neşeli ayrımsız ekiple çalıştıklarını söyledi.

Antika kentin haddinden fazla degaje tıpkı alana ehil olduğunu belirten Fazilet, “Akropolün batısında nekropol alanımız var. Taze antika devir nekropolü. Kazılarda 17 oyuntu ortaya çıkarıldı. Oradan çıkan kemiklerde yapılan incelemelerde, geçmiş gözlemlerde, dişlerde elverişsiz beslenme izleri saptandı. Hacettepe Üniversitesi vasıtasıyla araştırmalar bitmeme ediyor.” dedi.

“Seyretme, Roma Dönemi sonuna büyüklüğünde çıkacak”

Perinthos Antika Kenti’nin tahminî 2 kilometrelik uzunluğa ehil olduğunu anlatan Fazilet, şöyle devam etti:

“Parçalanmamış doğuda aynı piyes yapısı düz alıyor. Her ne kadar tiyatronun yerleşme sıraları bugün durumunda olmasa bile kazı sonucu hayal binasının ve gömülü şekilde kalan habitat sıralarından bir kısmının çıkartılacağını umuyoruz. Oyun, Yunan tiyatrosu tipinde olup yamaca dayanmış aynı çekim gösterse birlikte Roma devri seramikleri artık. Roma devri sonuna kadar tiyatronun isabet olduğunu söyleyebiliriz.”

Yiğitlik, kazılarda buldukları parçaların kendilerine daima kullanılmamış bilgiler verdiğini tabir etti.

Kazılarda hayal binasına ilgilendiren mülevven freskler, pompei kırmızısı mülevven parçalar ve süslemeler ortaya çıktığını anlatan Erdem, bunların de restorasyonunun bitmeme ettiğini dile getirdi.

Buluntulardan ati bilginin Antika Çağ’daki Perinthos yaşamına çerağ tutacağına işaret fail Erdem, “Tiyatronun mimarisi değişik yerlerdeki tiyatrolara birlikte benziyor fakat elbette temas yapının, hele oyun amacıyla konuşursam topografyaya sınırlanmış yerine tasrif aşamasında gâh tebeddülat görüyoruz. O yüzden ilginç amma kazılar tamamlanmadan daha cazibe şemasını söyleyebilmek olanaklı değil.” diye niteleyerek konuştu.

“Tagaddi ve aş damı alışkanlıkları ortaya çıkarılacak”

Yiğitlik, kazılarda haddinden fazla sayıda efsanevi kemiğinin üstelik ortaya çıktığını anlattı.

Bu hayvan kemiklerinde analizler yapıldığını, o aktarılma çokça aşkın deniz kabuklusu tüketildiğinin belirlendiğini vurgulayan Erdem, “Küçükbaş hayvanlardan kucak, keçi gibi cinslerin tüketildiği ortaya çıktı. Örneğin tıpkısı tabakalarda ortaya sâdır pişme tencereleri, pişirme kaplarıyla bunlar beraber değerlendirilecek demin. Tendürüst Antika devirdeki nevale ekonomisi, beslenme ve aş damı alışkanlıkları ortaya çıkarılmaya çalışılacak.” ifadelerini kullandı.

Yiğitlik, sabık yıl yapılan kazılarda yoz ama mehabetli tıpkısı seramik parçasının bulunduğunu anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“İlk Tunç Çağı’na ilişkin tarihlenen aynı seramik parçamız ve taş aletlerimiz var. Bunlar kentin iskanlarını haddinden fazla daha önceye çekti. Yani günümüzden 5 bin yıl geçmiş buradaki yerleşmenin varlığını, burada hayat olduğunu söyleyebiliriz. Halbuki şimdiye büyüklüğünde lüzum antik kaynaklar, gerekse batılı kaynaklar yahut ilmî literatürde buranın milattan geçmiş 600 yılında yani ilk çağda Samos’tan mevrut Yunan kolonistler aracılığıyla kurulduğu yönündeydi. Ancak alelade aynı seramik parçası hep tarihi değiştirdi. Bu açıdan heyecanlıyız ve mutluyuz.”

Share: