Paraguay raks grubu Ballet Movimientos Ankara’da fon aldı

Güney Amerika ülkesi Paraguay’ın dans grubu Ballet Movimientos başkentte fon aldı.

Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği yoluyla, Ankara Üniversitesi Açkı ve Gündüz Coğrafya Fakültesi’nde “Türkiye-Paraguay İlişkilerinin 70. Sene Dönümüne Akıllıca Paraguay Millî Balesi Ziyareti” etkinliği düzenlendi.

Açılışta mütekellim Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Tanıtım ve Hars İşleri Umumi Müdürü Sefirikebir Ayda Ünlü, Paraguay-Türkiye ilişkilerinin 1953’te tesis edildiğini anımsatarak iki ülkenin coğrafi uzaklıklarına rağmen akıbet yıllarda düet ilişkilerinde ongun benzeri ivme yakaladığını tabir etti.

Ünlü, Türkiye’nin Paraguay ile ilişkilerini vakit kaybetmeden düet kapsamda değil birçok platformda yetiştirmek istediğini belirterek, ati yıl Türkiye’nin kuruluşunun 100. yılı Paraguay ile diplomatik ilişkilerinin tesisinin 70. sene dönümü adına öne çıkacağını ve Paraguay’ın Ankara Büyükelçiliği eliyle düet ilişkileri ve diplomatik bağları derinleştirmeyi ikbal ettiklerini dile getirdi.

Konuşmanın arkası sıra Paraguaylı dans grubu “Ballet Movimientos” ülkeye özel dans gösterileri yürütme ederek şarkılar seslendirdi.

Çok sayıda davetlinin düzlük aldığı etkinlikte gösteriler zevk topladı.

“Dünyada insansız, sanatsız tek husus gayrimümkün”

Dans gösterisinin tanıtımı ve koordinasyonuna katkıda kâin Paragaylı gazeteci Mili Britez, AA muhabirine yaptığı açıklamada dans gösterisinin Paraguay’ın el kültürünü yansıtan bire bir ilke olduğunu söyledi.

Britez adam olmanın damarlı şeyleri değiştirme gücüne sahip olmak anlamına geldiğini düşündüklerini belirterek, “Tığ hayatımızda acıları, biberli olayları yaşadığımızda bunları neşeli benzeri şeylere dönüştüren tıpkı ülkeyiz. Bu yüzden dağ tıpkısı durumu sanata, müziğe yönlendirerek bu şiddetli durumu değiştirebiliriz. Dünyada insansız ve sanatsız tek şey imkânsız.” şeklinde konuştu.

Paraguay kültürünün halihazırda iki farklı dili konuştuğunu ve ülkedeki kültürün bir nice ögeyi, sanatı bire bir araya getirdiğini kaydeden Britez, “Şunu söyleyebilirim ki Paraguay sanatın kaynağıdır. Bu sanatımıza dahi yansımıştır.” dedi.

Etkinliği beğenmek için İstanbul’dan Ankara’ya geldiklerini ve bu gösteriden sonraları Mersin’e gitmeyi planladıklarını belirten Britez, bu kök etkinliklerle ülkelerini tanıtmak istediklerini dile getirdi.Share: