Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” yarın Ankara’dan yola çıkacak

Afet ve Evgin Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil toplum kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya bakarak, Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insani arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Yardım çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, ferda saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden bindi veriliyor

Trenler, toplanmış 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insani ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 titrem ağırlığındaki 50 bin 126 azık kolisi, 42,7 titrem ağırlığındaki 7 bin 140 hijyen kolisi, 203,8 titrem un ve 10 titrem makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin akıntı ettiği bölgelere göre illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına iri yardım veriyor.

Ankara etken trenler için müzaheret hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Kültürlü, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa vadi alıyor.

Share: