Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola çıktı

Kıran ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil cemiyet kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan amacıyla kurduğu insancasına arkalama köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Korkulu Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla tören düzenlendi.

AFAD Genel Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’bile yaşanan dominant afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere çabuk aynı şekilde ulaşmasını istek fail Bozkurt, “Rüya ediyoruz kim trenlerle revan hem arkalama paketleri hem hıfzıssıhha kolileri hem birlikte keçe ve battaniye kadar esas insanca müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diye umut ediyoruz.” dedi.

Yardım trenlerinin koordinasyonunda dört nahiye belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde başlamak üzere afiyet trenlerimiz yola imdi. Geçtiğimiz salı günü Van’da 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Bugün Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları birlikte Pakistan’a kazanmış olacak.”

“Kül demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Gösterişli Altun üstelik 2 şimendifer halinde, 47 vagonda bin 40 ton insanca müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını ifade ederek, “Biraz sonraları iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplam 3 bin 991 kilometre mesafe bitirme edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine tür olan sunma gelişmemiş sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki tam demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi da yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 titrem gıda yardımının Pakistan’bile yaşanan azık sorununa heybetli oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan gösterişsiz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza koruyucu olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler üzere yardım hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalabalık, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Vazıh, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa düz alıyor.

Share: