Öz yatağına tarımsal çare dökerek kirliliğe neden olan zanlıya rekor ceza

Dere yatağına zirai reçete dökerek kirliliğe hastalık olan zanlıya rekor ceza

Dere yatağına zirai derman döken zanlıya 548 bin 48 teklik para cezası uygulandı

BALIKESİR – Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla, Balıkesir Karapürçek Mahallesi’nde dere yatağına tarımsal çare dökerek kirliliğe illet olan zanlıya 548 bin 48 teklik nakdî ceza uygulandı.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Balıkesir’in Susurluk ilçesine merbut Karapürçek Mahallesi’ndeki öz yatağında meydana gelen kırmızı renkli kirlilik ihbarı üstüne anında harekete geçti.

Bakanlık teftiş ekipleri, bölgede yaptıkları tetkik sonucu mahalle kanalizasyonunun dereye rahatlama noktasından göstermelik alarak akredite laboratuvarına konfirmasyon etti. Ekiplerin fenomen bölgesindeki incelemeleri sonucunda ise öz yatağındaki kırmızı renkli kirliliğe Karapürçek Mahallesi’ndeki tıpkısı evin deposunda mevcut ve kullanım süresi eski zirai ekincilik ilaçlarının kanalizasyon sistemine boşaltılması sonucu oluştuğu ortaya çıktı.

Bakanlık ve şehremaneti ekipleri, kirliliğin Susurluk Çayı ve Marmara Denizi’ne ulaşmaması üzere çalışmalarını esbak akşam saatlerinden buyana sakır sakır sürdürürken vidanjörlerle çekilen pislik bölgedeki akarsu tasfiye tesisine götürülüyor.

Yapılan denetimlerde, derenin lağım döşemi rahatlama noktasına mail bölgelerinde bölümsel balık ölümlerinin de görüldüğü belirtildi.

Balıkesir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü, Karapürçek Mahallesi’ndeki derede meydana gelen kirliliğe bozukluk olan çirkin İ.D.’ye 548 bin 48 lira yönetsel para cezası uyguladı ve meşkûk karşı Cumhuriyet Altını Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.Share: