Otizmli bireylerin aileleri İstanbul’da bakımevinde ölen gençle ait matbuat açıklaması yaptı

Otizmli çocuğu olan bazı aileler, Bakırköy’üstelik benzeri araya gelerek, 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in Büyükçekmece’deki özürlü hizmet merkezinde çirkin ölümüne ilişik basın açıklaması yaptı.

Özgürlük Meydanı’nda otizmli çocuklarıyla birlikte toplanan aileler, yakalarına Eres’in fotoğrafını takarak, “Bakım evleri denetlensin” yazılmış döviz taşıdı.

Grup adına basın açıklaması yapan Bahattin Çipo, Eres’in insanlık dışı uygulamayla ölmesinin aileleri etraflıca sarstığını söyledi.

Amaçlarının Eres kabil bakımevlerinde şiddete maruz bırakılan çocukların yaşadıkları sıkıntıları dile yayımlamak olduğunu belirten Çipo, “Lacerem, bizler hayatta olduğumuz sürece çocuklarımıza topluluk çıkacağız. Lakin, ‘Ben ölürsem evladım ne olacak’ kaygısının giderilmesi da bir anneye alın sosyal cesamet anlayışının gereğidir. Bakımevlerinde yaşanan ve yaşanabilecek bilcümle vahşetlerin önüne geçilmesi için devletin bütün teftiş mekanizmaları her daim teyakkuzda olmalıdır.” diye konuştu.

Çipo’in peşi sıra mütekellim Mehmet Eres’in halası Emel Abat ise yeğeninin ölümüne ait ölü açımı raporunun hala hazırlanmadığını öne sürerek, söz konusu bakım merkezinin kapatılmamasını eleştirdi.

Konuşmaların peşi sıra sav söz atarak Fahri Korutürk Caddesi’hangi yürüyen ekip henüz sonraları dağıldı.

Olay

İstanbul Büyükçekmece’deki özürlü bakım merkezinde kalan 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres, 24 Temmuz 2022’bile bakımevinde ahiret yolculuğu etmişti. Şifahane ve polis evrakına “natürel ahiret yolculuğu” kendisine geçen olayla ilişkin Eres ailesinin başvurusu üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Altını Başsavcılığı soruşturma açmıştı.

Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı bile konuyla ilgili yönetsel anket başlatmıştı.

Share: