Organize yanlışlık örgütlerine yönelik “Müsilaj-2 Operasyonu” başlatıldı

İçişleri Bakanlığı, Inanma Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı koordinasyonunda, organize cürüm örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle teftiş kararı sunulan 236 şüphelinin yakalanması amacıyla 20 ilde “Müsilaj-2 Operasyonu”nun başlatıldığını bildirdi. Operasyonlarda 199 kaba yakalandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Inanma Umumi Müdürlüğü ÇIFTLIK Daire Başkanlığı koordinasyonunda tevhit cürüm örgütleriyle uğraş kapsamında henüz önce planlı operasyonların peşi sıra çalışmalara bitmeme edildi.
Bu kapsamda kıyı şeridinde yaşayanların üstünde baskı, kuvvet, yıldırma ve yol yöntemlerini kullanarak kendilerini celal erklerinden üstün göstermeye müteharrik, büyüklük turizmini ters etkileyen mafya tipi organize suç örgütleri ve bu örgütlere zırh sağlayıcı cürüm gruplarına müteveccih Cumhuriyet başsavcılıklarının talimatları doğrultusunda KOM Kat Başkanlığı koordinasyonunda harekete geçildi.
Adana, Antalya, Vazıh, Balıkesir, İzmir, Muğla, Sazak, Bursa, Çanakkale, Samsun, Hatay, İstanbul, Ordu, Tekirdağ, Giresun, Kastamonu, Bartın, Düzce, Rize ve Zonguldak görünmek için 20 ilde “yanlışlık hizmet etmek için teşkilat yapmak, örgütün faaliyetleri kapsamında soygunculuk, faizcilik, yıldırma, bilerek öldürme” suçlarını etkili 12 kombinasyon suç örgütü belirleme edildi.
Ayrıca söz konusu örgütlere silah gerçekleştirme ederek 6136 sınırlanmış Kanun’a mugayeret suçunu hareketli, amme güvenliği ve barışına gözdağı oluşturan 27 cürüm grubu belirlendi.
Bunun üzerine Cumhuriyet Altını başsavcılıkları eliyle haklarında gözaltı kararı verilen 236 şüphelinin yakalanması için bu sabah eş zamanlı “Müsilaj-2 Operasyonu” düzenlendi.
Operasyonlar kapsamında yapılan aramalarda 105 tabanca, 34 tüfek, 6 teferruatlı namlulu silah, 4 bin 159 nüsha fişek, 16 bıçak, haddinden fazla sayıda cebe parçası, balistik yelek, çokça miktarda bireşimli komprime, bireşimli ecza, duman, metamfetamin, eroin, 3 bin 100 sahte Amerikan doları ve haddinden fazla sayıda çek, belgit ve sikke ele geçirildi.
Operasyonlarda 199 keleş yakalandı, firari 37 şüpheliyi yakalamaya yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Share: