ÖĞRETMENLİK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİREMEDİ, ARICILIKLA 3 ÇOCUĞUNU OKUTTU

VAN’ın Gevaş ilçesinde ‘kız çocukları okumaz’ denilerek ilkokuldan sonraları okutulmayan Süreyya Sümer (53), muallimlik hayalini gerçekleştiremese üstelik 25 yıldır yaptığı arıcılıkla, biri öğretmen, 3 çocuğunu okuttu. Sümer, Okutsalardı öğretmen girmek isterdim. Çocuklarla alakadar olmak çok latif benzeri madde. Ama arılar dahi torunlar gibidir. Kendim okumadım ama 3 çocuğumu okuttum dedi.

Gevaş ilçesinde 3 yavru annesi Sümeyye Sümer, 25 yıldır bölgede arıcılıkla uğraşıyor. Başıboş etkin eşini bile sonuç yıllarda yanına kayran Sümer’in sabah başladığı mesaisi akşama kadar sürüyor. Faziletkâr rakımlı yaylaları ve ensesi kalın florasıyla arıcılığın büyük merkezlerinden Van’üstelik bu meslekten kazandığı parayla 3 çocuğunu okutan Sümer, kadınların arıcılığı haddinden fazla iyi yaptığını söyledi. Sümer, eş arıcı gördüklerinde herkesin önce başlarda şaşırdığını ama daha çok sayılarının da arttığını dile getirdi.

‘BİLGİLERİMİ YENİ BAŞLAYANLARA AKTARIYORUM

Kayınpederinden bu işi öğrendiğini belirten Sümer, kendisinin dahi mesleğe eskimemiş başlayanlara bilgilerini aktardığını söyleyerek, Kayınpederim bu işi öğretti bana, ego üstelik demincek başkalarına öğretiyorum. Oran bizi bu konuda destekleyerek arı kovanları verdi. Kadınlar bu işte henüz istekli. Halen bizi gördüklerinde karı arıcı var diye niteleyerek şaşırıyorlar. Çıktı kadın arıcı gören kadınlar birlikte istek ediyor ve sayımız artıyor. Ben dahi onlara tecrübelerimi aktarmaya, bildiklerimi öğretmeye çalışıyorum diye niteleyerek konuştu.

‘KIZ ÇOCUĞU DİYE OKUTMADILAR’

İlkokul mezunu olan Sümer, hayalindeki mesleğin öğretmenlik olduğunu belirterek, şunları kaydetti

Ben beş mezunuyum. Bir Zamanlar kız çocuğunu okutmuyorlardı. Beni bile okutmadılar. ‘Kız çocuğunu zahir okuturuz’ diyorlardı. Okutsalardı öğretmen gelmek isterdim. Çocuklarla alakadar olmak çokça lezzetli tıpkı öz. Ama arılar da kollar gibidir. Arıcılıkla uğraştığımdan bu yana haddinden fazla mutluyum ve haddinden fazla memnunum işimden. Kendim okumadım amma kazandığım parayla 3 çocuğumu okuttum. Çocuklarımdan biri öğretmen oldu. Biri üniversiteyi bakir bitirdi. Tıpkı çocuğum ise Selen Lisesi’nde okuyor. Çocuklarımı arıcılıktan kazandığım parayla okuttum.

Share: