Öğrenciler iyesiz köpek saldırılarına cebin piyes oyunuyla eğitiliyor

Elazığ’dahi öğrenciler iyesiz kapik saldırılarına alın oyun oyunuyla bilinçlendiriliyor.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hayvanları Himaye Topluluğu ve Efsanevi Refahı Derneği aksiyon birliğiyle “Köpeği Teşhis Kendini Koru” projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında, FÜ Baytar Fakültesi öğrencileri, köpeklerin üst dilini anlatan aynı seyretme oyunu hazırladı.

Üniversite öğrencileri, danışman hocalarının koordinasyonunda, irtibata geçtikleri okullara öğrencilerin boyamaları için köpekleri anlatan resimler gönderiyor.

Daha bilahare okullara giden gençler, “cancan” ve “havhav” karakterleriyle köpeklerin beden dili ve onlara zahir yaklaşılması gerektiğini sahneledikleri oyunla anlatıyor ve sokum yapıyor.

“Sokakta faal 10 milyon hayvanın varlığından bahsediyoruz”

Topluluk Başkanı ve FÜ Veteriner Fakültesi Akademisyen Prof. Dr. Abdullah Ilgi, AA muhabirine, hazırladıkları projeyle ana eğitimdeki çocuklara sokakta aktif hayvanların üzeri dilini anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Son zamanlarda ısırma vakalarının arttığını ve bu konuda bir nice iş yapıldığını rapor fail Ilgi, “Hepimizi çok üzüyor ahval. Tek kimse çocuğunun evet dahi kendisinin bu anlamada ağırbaşlılık yaşamasını istemiyor. Sokakta tüvana 10 milyon hayvanın varlığından bahsediyoruz. Bunun amacıyla bu çalışmayı yaptık.” dedi.

Gönüllü öğrencilerle çocukları sahipsiz hayvanlara cebin bilinçlendirmeye çalıştıklarını aktaran Dikkat, “Söz Gelişi kapik dişlerini gösteriyor. Yavru da köpeği laçkalaşmak istiyor. Köpeğin dişlerinin göstermesini, bala gülmek olarak algılıyor. Esasta kapik ona ‘gelme’ diye niteleyerek çevir sesi veriyor. ‘Isırıcağım’ diye niteleyerek havlıyor.” dedi.

Özen, Elazığ’de başladıkları projenin Türkiye genelinde yayılması için çalışacaklarını aktardı.

Baytar Fakültesinde okuyan Beyza Berfin Şener, arkadaşları ile gönüllü yerine projede düz aldıklarını, köpeklerin eğin dilini ve duygularını akıllıca aynı şekilde öğrencilere aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Onlara doğru şekilde yaklaşacağız”

İlkokul öğrencisi Miralem Yüksel, oyunla hayvanlara elbette yaklaşması gerektiğini öğrendiğini belirtti.

Öğrenci Yer Çiçekçi, daha önceki sahipsiz köpeğin saldırısına uğradığını anlatarak, “Hastaneye gittik. Bana enjeksiyon yaptılar. bundan sonra köpeklerin kuyruk ve kulaklarını çekmeyeceğiz. Onlara akıllıca şekilde yaklaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Muhammet Asaf Sarp, tanımadıkları iyesiz köpeklere yaklaşmamaları gerektiğini dile getirdi.

Share: