Ofise deveran kararı başkaldırma çıkardı

Apple çalışanları, CEO Tim Cook’un, onları ofise düşüncesiz çağırmasının, teknoloji firmasını “henüz gailesiz, daha beyaz ve henüz koca egemen” kuzuluk getireceği üzerine eleştirdi.

Daily Mail’in aktardığına bakarak yeni kurulan Apple Together grubu altında örgütlenen çalışanlar, CEO Tim Cook’un çalışanlara 11 April’dan itibaren haftada bir dolaşma, 2 Mayıs’tan sonraları haftada iki aktarılma ve 23 Mayıs’fecir sonradan haftada üç dönme ofisten çalışmaları gerektiğini söylemesinin arkası sıra cuma namazı haset yıldızlı mektupla şirkete arzuhâl verdi. 

Çalışanları ofise gine nida kararının, Cook’un personele yazdığı mektupta yazdığı kabilinden, “ferdî iletişim ihtiyacı” eliyle motive edilmediğini yazdılar. Bunun yerine şirketin geleceği, iştirakçi özerkliği ve kontrolü yitirme korkusu aracılığıyla yönlendirildiği söylendi.

Kadın çalışan sayısı yüzdelik 87 arttı

Pandemi sırasında Apple bünyesindeki çeşitlilikte bariz tıpkısı artım oldu, fakat bunun şirketin alarga çalışmaya geçişinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı elan mahsus değil.

2014’te şirketin işgücünün yüzde 70’i erkek ve yüzdelik 30’u kadınlardan oluşuyordu, ancak bu yüzdeler değişti. Apple’ın 2022 Kapsayıcılık ve Skala Raporu’na göre demin işgücünün yüzde 65,2’si eş ve yüzdelik 34,8’i avrat. Apple, bünyesindeki karı müteharrik sayısında yüzdelik 87’lik aynı artma gördü.

Idareci pozisyonlarının yüzde 25’i siyah ve İspanyol

Iştirak, 2021’da her zamankinden daha çok azınlığı işe aldı. Apple’daki tutumlu pozisyonlarının yüzde 25’ine ve tarumar pozisyonlarının yüzdelik 41’ine siyah ve İspanyol şahıslar akseptans edildi. Apple Together grubu, işe alınan azınlıklar ortada mevki dışında çalışanlar olduğunu, ofise devir kararının bu kesimi zehir etkileyeceğini belirtiyor.

‘Herkesin evden çalışmaya zorlanmasını istemiyoruz’

Ayrıca şirketin çalışanları işe boş yere gidip gelmeye zorlanacaklarından yakındılar ve şirketin ürünlerini dünyanın ciharıyek yanından alarga gitmek üzere kullanan müşterilerle personel arasındaki ilişkiye yönelik oluşacak kopukluğu dile getirdiler. Mektupta, “Şayet ofiste çalışırsak, açıktan çalışmanın ne sorunlarının ürünlerimizde çözülmesi gerektiğini pekâlâ anlayabiliriz?” denildi.

Apple Together mektubunda, Apple’ın kilitsiz küreksiz mezuniyet planlı yeni ofisleri adına hisse senedi arkadaşlarıyla çevrimiçi namına evden çalışmanın çok daha kıytırık olduğunu söyledi. Mektupta “Herkesin evden çalışmaya zorlanmasını istemiyoruz. Ekiplerimiz ve direkt yöneticimizle gelişigüzel, ofiste, evden mesai veya hibrit benzeri yaklaşım olsun, herhangi bir birimiz amacıyla sunu bol himmet düzeninin ne olduğuna kendimiz değişmeyen vermek istiyoruz” ifadeleri saha aldı.(Sözcü)

Çalışanların üçte ikisi ofise okşamak istemiyor

Pandemi ofis boyutlarını küçülttü

İngiltere’dahi memurin ofislere dönecek

Pandemi sonrası şube kıyafeti eşofman mı olacak?

Google’da çalışanlara ‘ofise dön’ çağrısı

Share: