Obilet.com, Kapadokya’da görülmesi müstelzim yerleri derledi

Obilet.com, Kapadokya’de gezilmesi ve ant geçirilmesi müstelzim yerleri kapsayan aynı yolculuk rehberi paylaştı.

Obilet.com’dan yapılan açıklamaya göre, “Hayal Vadisi” namına birlikte bildik Devrent Vadisi, Kapadokya tanıtımlarında sık sık makbul ve deveye mümasil peribacası ile adlı. Düz, Avanos’a 15 zaman uzaklıkta olurken, bu vadiyi yolmak amacıyla hususi açar ya üstelik taksiye gerekseme bulunuyor.

Peribacalarının kemiksiz bir şekilde görülmesi dolayısıyla genişlik çokça yeğleme edilen yerlerden biri olan Güllüdere Vadisi’nde metanetli çok kilise ve keşişhane kayran alıyor. Zehir yürüyüşleri için majör benzeri avantaj sunan Çavuşin Köyü ve Göreme arasında kalan düz, sabahın ilk ışıklarından itibaren sahip olduğu güzellikleri sergilemeye başlıyor.

4. yüzyılda başlayan iskân ile yeşilin değme tonunun gözlemlenebildiği Ihlara Vadisi, kayalara oyulan kiliseleri ve kendine özgü natürel oluşumları ile az çok adlı tıpkısı düz. Aksaray ülke sınırları içerisinde düz düz Ihlara Vadisi, Kapadokya seyahatinde dahi katiyen görülmesi müstelzim yerler arasında bulunuyor. Ihlara Vadisi’nde Dikme Altı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kırk Ahır Şeş Kilise ve Yılanlı Kilise saha alıyor.

Ürgüp’ü yukarıdan izleme fırsatı veren Arzu Tepesi, 1288 yılında yapılmış tıpkısı vadi namına öne çıkıyor. Erciyes’e büyüklüğünde görüş sağlayıcı manzarası ile Ürgüp’ün heybetli müzakere yerlerinin başında gelen Arzu Tepesi, konumu zımnında büyük bağlam görüyor.

Irade Tepesi’nde iki sayı kümbet bulunuyor Girişte kâin kümbetten türbe insanların heves diledikleri, bunu yaparken de farklı bezler bağladıkları tıpkısı kayran olarak öne çıkıyor. Tepenin “kâm” ismini alması birlikte buradan geliyor. Istek Tepesi’ne çıkıldığında kâin kümbette Tahsin Ağa El Kütüphanesi saha alıyor.

360 kilisenin düzlük aldığı Göreme Küşade Albeni Müzesi

Kapadokya’nın ayn bebeği yerlerden biri olan Göreme Celi Hava Müzesi, seçme yıl birçok kişi tarafından müzakere ediliyor. Bölgede kestirmece 360 çıngı kilise bulunuyor ve bu kiliselerin korunmasına haddinden fazla dikkat ediliyor. Tabii oluşumların arasından sıyrılıp Göreme’nin en bent albenili noktaları burada görülebiliyor.

Çömlekçiler çarşısına gelindiğinde pekâlâ uğranması müstelzim yerlerden biri dahi Saç Müzesi. Dünyanın sunma somurtkan müzesi olarak mezkûr, 16 binden çok kadının saç tutamları ile çevrili bu müzenin oldukça romantik bire bir hikayesi bulunuyor.

Kaymaklı Ters Şehri bile 8 kattan oluşurken, 5 bin şahsiyet olan bu muhalif şehrinin hemen evvel 4 kaskatı gezilebiliyor.

Share: