NFT’nin Açıkçası muhtemelen oldu

Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından paylaştığı video mesajda, Ankara Üniversitesi bünyesinde 2021-2022 Ilkbahar Dönemi’nde “NFT’ye Methal” dersi açıldığını anımsattı.

Cumhurbaşkanlığı Ulus Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen dersin açılışında ekibi vasıtasıyla çekilen fotoğrafın, daha istişare bitmeden Sayısal Dönüşüm Ofisi mühendisleri marifetiyle NFT’ye dönüştürüldüğünü anlatım fail Antrenör, böylelikle “Türkiye’nin evvel NFT dersinin ilk NFT’si”nin yapılmış olduğunu, oluşturulan NFT’yi birlikte günün anısına Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a dürü ettiklerini belirtti.

Çalıştırıcı, ibret böylecene toplumsal iletişim araçları hesabından aynı anket başlatarak, takipçilerine “NFT yani non-fungible token teriminin karşılığı sizce ne olmalı?” sorusunu yönelttiğini belirterek şunları kaydetti:

“Ankete gösterilen yoğun bağlam hepimizi memnun etti, katılım sağlayan herkese teşekkürname ediyorum. Mevrut önerilerin hepsi bizim üzere haddinden fazla kıymetliydi, anketi sonlandırdığımızda ekibim huysuz bire bir himmet yürüterek önerileri tek bir tane inceledi. Sonrasında yaptığımız değerlendirmeleri TDK ile paylaşarak ortak tıpkı faaliyet başlattık. Anket sonucunda mevrut önerileri geçmiş 80’e, sonrasında 10’a düşürdük. Nihai kararımızı TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in birlikte katkılarıyla ‘Nitelikli Fikri Tapu’dan yana kullandık. Seçenekleri değerlendirirken hem meal bütünlüğüne hem da kısaltmanın küresel anlamda düz bulması amacıyla kontrol motorlarında yine NFT’ye denk gelmesine ilgi gösterdik.”

“Gençlerimizin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi öncü yapacağına inancımız birlik”

Yenilikçi teknolojilerle hayata giren terimlerin tanımlarının Türkçe literatüre kazandırılmasının önemine belen eden Çalıştırıcı, yenilikçi teknolojilerin toplumda serbest çapta ve dizgesel yerine anlaşılmasını keşfetmek namına amme ve yüksekokul hisse senedi birliğinde yaptıkları dijital farkındalık çalışmalarından birini henüz sonlandırdıklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi yerine daha çok yaptıkları çalışmalarda ve paylaşımlarda NFT’nin açılımı amacıyla “Nitelikli Fikri Tapu” terimini kullanacaklarını tamlayan Antrenör, kısaltmayı seslendirirken üstelik “genişlik eF Ti” adına “Ne Fe Te”nin kullanılması gerektiğini vurguladı.

Çalıştırıcı, yenilikçi teknolojilere dair terimlerin yalnızca daha anlaşılabilir kuzuluk getirilmesinin ehliyetli olmadığının, bu terimlerin ilgilendiren olduğu teknolojilerin bile geliştirilmesine yardım sunulması gerektiğinin farkında olduklarına meni ederek şu ifadeleri kullandı:

“Sayısal Türkiye vizyonuyla ülkemizin dijital dönüşümünün koordinasyonunu çıkarmak amacıyla çıktığımız bu yolda Cumhurbaşkanlığı Sayısal Transformasyon Ofisi adına blokzincir üzere yenilikçi teknolojilerin getirdiği sistemler üzerinde uzmanlık buyurmak üzere nitelikli fikri tapu ve fikirli sözleşmelere yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda kuma mihrak noktamız ise daima gençlerimiz. Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi ruhuyla öğrenen, çalışan ve üreten gençlerimizin yenilikçi teknolojilerde de ülkemizi avangart yapacağına inancımız tamlık.”

281 milyon dolarlık baykuşlar NFT dünyasını sarstı

 

2,9 milyon dolara satılan NFT hastalık yüzde 99 derece kaybetti?

 

Milyon dolarlık NFT’ ye 280 dolar teklif

 

Share: