Nazır Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Bağış Töreni’ne katıldı Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle uran ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) eliyle Şehitkamil Danışma Merkezi’nde düzenlenen Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Dizayn Yarışması bergüzar törenine katılan Varank, 2002’da iktidara geldiklerinde 35 milyar dolar dış satım fail Türkiye’nin, daha çok 250 bilyon dolar dış satım gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzde 95’ini sanayi ürünlerinin oluşturduğuna dikkati calip Bakan Varank, “Tığ topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen bire bir mevki değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan aynı mutluluk değiliz. Eğer ihracat fayrap etmek istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan benzeri ülkeyiz. 250 bilyon dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye herhangi bir alanda istihsal ekosistemini geliştirmiş uran altyapısını dünyada sunu kompetitif konuma getirmiş ülkelerden bir tanesi. Pandemiden sonradan Ukrayna-Rusya savaşıyla bitmeme eden krizlerle acun adeta tıpkı türbülansa girdi. Şu an birlikte toptan markalar tedarikçi anlamında yıpranmamış ülkelerle çalışmaya çaba ediyorlar. İşte dünyada almaşık ayrımsız üretim merkezi neresidir diye niteleyerek bakıldığında, Türkiye akla gelen ilk ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’üstelik sanayicilerin istihsal iştahının “kudurgan” durumda olduğuna meni eden Varank, yapılan üretimden kıvançlı olduklarını söyledi.

Sanayicilerin üretim alanlarını genişletmek ve yeni hisse senedi yerleri kurmak için kendilerine daim bilgiler geldiğini aktaran Varank, şöyle bitmeme etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz geçişsiz’ ‘eskimemiş yatırım yapacağız bize apotr olun, yer gösterin envestisman yapmamız lazım’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden benzeri tanesi amma Anadolu’nun seçme tarafı emin olun şu dakika bile hakeza. Afyon’a da gitseniz, Aksaray’a da gitseniz, Niğde’ye dahi gitseniz Mersin’e de gitseniz Adana’evet de gitseniz istihsal tarafında müthiş bire bir zindelik var. Sanayicilerimiz geceli gündüzlü üretmeye bitmeme ediyor. Avrupa’bile karşılaştığınız erke krizi orada fabrikaların bir bir kapanmasına illet oluyor. Seramik kabilinden çıpa kabilinden cam gibi sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar bir bir kapanıyor. Zira enerji maliyetleri çıktı onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu ahit ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle uran ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında yeryüzü koca ülkelerden biri olmaya devam edeceğini belirtti.

Sanayicileri kullanılmamış dönemde yıpranmamış fırsatların beklediğini anlatım eden Varank, şunları kaydetti:

“Olur sınamalar, riskler var. Avrupa’birlikte resesyona akilane gidilirken Amerika’üstelik resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi cins amma tığ olaylara etraflı soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla erte pekâlâ kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi haddinden fazla henüz aydınlık çok daha iyicene bire bir ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada anadan görme ayrımsız sektördü amma bunu modern bebek makul ayla getirerek şu an dahi parça halı üretiminde dünyanın tıpkısı numarası konumuna ki getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye çok daha sunturlu bir şekilde taşıyacaklar. arada bir sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda benzeri bakıyorlar bakir aynı münasebet açılmış. Bir bakıyorlar yıpranmamış tıpkısı fırsat çıkmış. Kâfi ki Gaziantep bu ivmeye bitmeme etsin, yatırıma bitmeme etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu nekahet riskleri onları on paralık etkilemeyecek. Onlar eskimemiş pazarlara açılmaya devam edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem üstelik Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya bitmeme edecekler.”

“AR-GE merkezlerini dizayn merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Bakan Mustafa Varank, halı sektörünün güç miktarda dış satım yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ilgili yapmamız gereken hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çok bati ithalatımız var. Ben sanayicilerimizle bir araya geldiğimde bunu dile getiriyorum daha çok bizim halı araba üretimine yönelmemiz geçişsiz. Erke maliyetleri haddinden fazla yüksek, bugün çatısında ruz paneli olmayan tıpkısı metrekare birlikte alan bırakmamamız geçişsiz. Bu yatırımlarımızı birlikte yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz çokça elan kompetitif arkaç gelecek.” diye niteleyerek konuştu.

Halıda sunma heybetli hususlardan birinin dahi kendi tasarımını yapabilmek olduğunu anlatım fail Bakan Varank, bir ürünün melfuf değeri erdemli kuzuluk getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon evet bile dizayn olduğunu söyledi.

Varank, bu asıl yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde muhteşem olduğunu rapor ederek Vekâlet adına tasarıma ehemmiyet verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, dizayn merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan üstelik Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde mevrut şehirlerinden biri olduğunu tabir etti.

Konuşmaların peşi sıra yarışmada dereceye girenlere hediye veren Vekil Varank, 40 bin teklik olan birincilik ödülünün 100 bin, özge ödüllerin ise 90 bin liralık olmasını istedi.

Bakan Varank simgesel adına sahneye getirilen ve dereceye girenlere verilen çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek kullanılmamış rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Delicesine, eski Hak Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.Share: