Nazır Soylu İRAP toplantısına katıldı

İSTANBUL’bile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun başkanlığında İl Kıyamet Riziko Tenkis Planı-Hazırlık ve İzleme Süreci Kıymetlendirme Toplantısı düzenlendi.

İstanbul İl Facia ve Ivedili Nitelik Müdürlüğü  (AFAD) binasında planlı toplantıda konuşan İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, “İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla İstanbul’umuzda; Mart 2021’dahi,  Afad İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda; Büyükşehir ve kaza şehremaneti başkanlıklarımız, kaymakamlarımız, marifet insanlarımız, kamu kurum ve kuruluşlarımız,  STK’larımız ve üniversitelerimiz ile halk ele verdik. Şehrimizin geleceği adına tarihi benzeri hamle attık ve İRAP tedbir çalışmalarımıza başladık. Bugüne büyüklüğünde gerçekleştirdiğimiz 2 çalıştay ve 112 derinti sonucunda; Swot analizi yöntemiyle, Yani; İlimizin kâin durumdaki cıvıl cıvıl ve tutkun yönlerini,  fırsatları ve tehditleri ele aldık. İstanbul’umuzun facia öncesindeki muhtemel riziko ve  tehlikelerini değerlendirdik. Hedeflerimizi, eylemlerimizi ve bu eylemlerden mesul kurumlarımızı belirledik. Kendimize dirimsel ocak ödevleri edindik. Şehrimize ve kurumlarımıza üstelik sülale ödevleri verdik. Aklın ve bilimin yol göstericiliğinde İstanbul üzere çalışmalarımızı yaptık. ve serencam yerine; 4 gaye,  34 misyon ve 454 eylemden oluşan İl Kıyamet Risk Tenzil Planımızı, 2021 yılının böylece Valiliğimiz onayıyla uygulamaya başladık.” dedi.

Yerlikaya, “İRAP’ımızda düzlük kayran 454 eylemin afetlere bakarak dağılımına baktığımızda;  bilcümle afetleri ait 226,  depremle ilgili 97,  meteorolojik hâller ve abuhava değişikliği kaynaklı afetlere yönelik 41,  yangınla ilişik 25,  dominant, seylap ve begayet afetine müteveccih 23,  sınai engebe ve KBRN  (Kimyasal-Dirim Bilimsel- Radyolojik-Çekirdeksel) kazalarını ait 21,  Diğer afetler olarak saydığımız; mekân kirliliği, siber saldırılar, yıldırı olayları ve içtimai olaylara karşı 7,  Göçü, kaya düşmesi, göçü  ya üstelik direniş duvarı çökmelerine karşı 5,  Geçici emraz amacıyla 3,  Muvasala kazaları üzere 6 gösteri bulunuyor. İRAP eylemleri; Bildiğiniz amacıyla elden tıpkı-iki yıllık değil kısa ve orta vadede risk azaltma ile ilişik eylemleri da içeriyor. Bu kapsamda, İRAP’ın birinci strateji döneminde yani 1 Sülale-15 Haziran tarihleri arasında ilimizde strateji ve değerlendirmeleri takip etmek üzere Vali Yardımcımızın,  İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreterimizin, AFAD Müdürümüzün ve Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürümüzün düzlük aldığı ayrımsız izlem kurulu oluşturuldu. ve bu izlem kurulumuz;  2022 yılı birinci 6 maaş dönemi için benzeri konsolide anlatım hazırladı.  64 eylemde düzeltilmiş kararı, gâh eylemlerde gurur değişikleri,  görev değişiklikleri ve müddet değişikliklerini içeren bu tabir baştan kullanmak amacıyla Valiliğimize gönderildi ve ifade bu ayın 5’inde onaylandı. İkinci dönemi izlem ve değerlendirmeye yönelik çalışmalarımız ise ait kurum ve kuruluşlarla devam ediyor.” diye niteleyerek konuştu.Vali Yerlikaya şöyle bitmeme etti: “İRAP’ımızın onayı üzerinden kısaca 9 ay geçti.  Bugünkü toplantımızın amacı; Kurumlarımızın 9 mahiye bu sürede, kendilerine tanımlanmış eylemlerine yönelik neleri hayata geçirdiklerini görebilmek,  Bundan sonraki süreçte ne eylemleri yapacaklarını uymak ve değerlendirmelerini kabul etmek. İnşallah, hedefimiz; İstanbul’umuzun karşılaşabileceği bilcümle kıyamet risklerini en organ sıyırmak, Bu şehirde daha güvenli aynı yaşam yapmak.  İRAP’ın şehrimiz için mücehhez yeryüzü majör çalışmalardan biri olduğu bilinciyle, planın bizlere yüklemiş olduğu sorumlulukları,  hukuki ve imanlı sorumlulukları hesabına getirmek.”

Share: