Nazır Soylu, AYMEP Yorum Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Afet konusunda işimiz çok, vaktimiz beş altı fakat gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var.” dedi.

Aristokrat, Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırı Enstitüsü’nde planlı 4. Üniversiteler Facia Yönetimi Merkezleri Platformu (AYMEP) Yorum Toplantısı’nda, kıyamet üstüne bire bir araya geldiklerini, AFAD Başkanlığının, kurulduğundan bu yana üniversitelerle ve vukuf dünyasıyla sonsuz çeşitli tetkikat çerçevesinde temas halinde olan tıpkı çalım olduğunu söyledi.

Önemli projelerden biri olan Kıran Risk Tenkis Sistemi’nde (ARAS) kayaç düşmesi, çığ ve konkav afetleri üzere envanter, duyarlılık, hınç ve riziko modellemesini Hacettepe Üniversitesi ile gerçekleştirdiklerini dile getiren Aristokrat, Türkiye Kıran Riziko Azaltma Planı’nın (TARAP) umum aşamalarının ise Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversiteleri, başka üniversiteler ile kıran ve ivedili uzanım merkezleri gelişim birliğiyle tamamlandığını anlattı.

Soylu, 2021’in “facia eğitim bilimi yılı”, 2022’nin ise “afet tatbikat yılı” olduğunu belirterek, bu süreçte üniversitelerle protokoller imzaladıklarını, kısmık ayrımsız iletişimle ilişki halinde olduklarını rapor etti.

Bugün 4. toplantısını gerçekleştirdikleri AYMEP’in hakeza ayrımsız yaklaşımın ürünü olduğunu kaydeden Aristokrat, AYMEP’i hayata geçirirken afetlere karşı bu ülkede üretilen tamlık akademik bilgiyi, aplikasyon sahasında elde ettikleri tecrübeyle çitmek istediklerini aktardı.

Soylu, bu sayede atacakları adımlarla verimliliği arttırmayı, akıllıcasına tayin edilmiş sorunlarla akıllıcasına analizör üretmeyi hedeflediklerinin altını çizerek, AYMEP’in önceki toplantısına 39 üniversiteden 42 merkezin katıldığını dile getirdi.

2. toplantıyı Ankara’bile 35 üniversite ile 37 kıran ve ivedili durum merkezinin katılımıyla yaptıklarını tamlayan Soylu, bu toplantıda üniversitelere AFAD Başkanlığının bilcümle fariza ve sorumluluklarını enine boyuna anlattıklarını kaydetti.

Kıyamet terimleri sözlüğü

Süleyman Soylu, 3. toplantıya ise 17 darülfünun ile 21 facia ve evgin boyut merkezinin katılımıyla Elazığ Fırat Üniversitesi’nde gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“AYMEP’i hayata geçirirken önceliğimiz kurumsallaşma ve eş aynı kucak oluşturulması idi. Bunu dahi büyük bir oranda sağlayabildiğimizi tabir edebilirim. Artan eksiklerimizi üstelik çabuk bire bir şekilde angaje etmek istiyoruz. Tamamlanan sunu yüce çalışmalarımızdan birisi ise AYMEP ile ilgili olan ve birbirimizi görebildiğimiz çalışmalarımızın takip edebildiğimiz bire bir web sitesi oldu. Bu web sitesinde herhangi bir üniversitenin özlük afet dümen merkezine methal hakkı var, şifresi var. Hep bu icraat tamamlandı. Böylece rastgele üniversitenin akademik çalışmalarına bir tane tıpkı platformdan ulaşılabiliyor. Eş kongreler, eş yayınlar gibi üniversitenin yaptığı çalışmalara da gine tıpkısı şekilde ulaşılabilecek.”

Bu ortaklığın özge benzeri çıktısının da tekrarlanmış çalışmaların önüne sarkıtmak olduğunu kaydeden Aristokrat, ayrıca facia terimleri sözlüğü çalışmasını birlikte tekrar bu ortam sayesinde özellikle akademisyenlerle güncelleme imkanına erbap olduklarını vurguladı.

Aristokrat, AYMEP’te afet yönetimine yardım sunacak projelerin dosdoğru aynı şekilde desteklenmesinin bile bulunduğunu tabir ederek, “Amme darülfünun aksiyon birliğiyle daha hayata dokunur projelerin üretilmesi birlikte var. Halihazırda 33 üniversitenin bilgileri AYMEP platformunda yayınlanmaktadır, düz almaktadır.” dedi.

Bu sayının rastgele sabık gün artması amacıyla hız ve coşku içerisinde olduklarının altını çizen Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyada AFAD tıpkısı kavi çokça kurum evet bile dokuma elbette kim vardır. Ayrıca AFAD bunların beyninde bildirme canlı olanlarından birisidir ama bu tüvana yaşına karşın herhangi bir gurur değildir ve acun ölçeğinde kalburüstü ayrımsız çalım haline çok güdük aynı zamanda gelmiştir. Tabii ki bu hem aynı vizyon hem birlikte tıpkısı ihtişam gücü meselesidir. Bu vizyonu ve bu gücü gerçekleştirme eden, istikrarı sağlayan, alelhusus bize bu imkanı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza de huzurlarınızda teşekkür geçmek istiyorum. Dünyanın sunma makro afet bölgelerinden birinde kıvrak bire bir ülkenin evlatları namına şunu ifade etmek durumundayız. Kıyamet üstüne işimiz çokça, vaktimiz birkaç ancak gücümüz, tecrübemiz, bilgimiz, kapasitemiz ve yetkinliğimiz var. Hakeza dolgunca oruçlu ve donanımlı insanlarla doğru stratejilerle, toplumdaki seçkin ferdi bu işin içine katarak inşallah bu zorluğu ülkemiz namına aşacağımıza inanıyoruz.”

Share: