Nazır Çalım, TOKİ’nin “İlk Evim Arsa ve İlk İş Yerim” projesinde tapuların verileceği tarihi açıkladı

TOKİ İlk Evim Arsa Projesi ile arsa ve aksiyon yeri sahibi görünmek isteyenler için başvurular sürüyor. Proje kapsamında 1 milyon arsa ve 10 bin hisse senedi yeri üzere başvurulara pahal tıpkı ilişki var. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Alım birlikte NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen’in konuğu kendisine projeyle ilgili alçalma edilen soruları yanıtladı.

BAŞVURU VERİLERİ

Başvuru sayıları hakkında genel bire bir vukuf veren Vekil Hava, “‘Açıkladığımız önceki günden beri milletimizin nazik ayrımsız ilgisi ile karşılaşıyoruz. Şu an bakımından başvuru sayımız 7,5 milyona, işlemi bitmiş-onaylanmış sayısı da 4 milyon 442 bine ulaştı. Dün başladı fakat yer başvuruları 67 bine, önce hisse senedi yeri başvuruları üstelik 20 bine dayandı. Tıpkısı milyon altyapılı arsanın 50 bini İstanbul’da olacak. İlk Evim Arsa Projesi başvuruları 7 Kasım 2022’ye kadar sürecek” ifadelerini kullandı.

”TAPULARI ARALIK’TA VERMEYE BAŞLAYACAĞIZ”

“Arsalar üstüne evler zahir yapılacak, Hak sahiplerine denk projeler sunacak mısınız, İsteyen istedği kadar bire bir bina yapabilecek mi?” sorusuna Alım şu yanıtı verdi: ”Burada imar planları hazırlayacağız. Bazılarının imar planları birlikte hazırlandı. Yüzdelik 40’ını yeşil alanlara sosyal donatılara terk edeceğiz. Meyan kocaoğlan itibariyle da yer tapularını vermeye başlayacağız. Bu aşamaların hepsinde vatandaşlarımıza destek vermeye bitmeme edeceğiz”

“DEĞERİN YÜZDELIK 50’SİNİ SÜBVANSİYONLU YAPIYORUZ”

Hava, “İllere ve ilçelere göre arsaların fiyatlarında ayrımsız ayrım bahis konusu mu?” sorusuna; ”İlçe ve merkezdeki talepleri dikkate alarak arsalarımızı belirledik. Bu arsaların değerlemelerini SPK vasıtasıyla musaddak kendisine yapıyoruz. Ve bu değerin yüzdelik 50’sini sübvansiyonlu yapıyoruz. ”Yer ve işyeri başvurularındagençlere ve emeklilere özel ayrımsız kontenjan ayırmadık. Elhak sayıda temas kesime yetecek şekilde belirlendi” yanıtını verdi.

Çekicilik’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Vatandaşlarımız lazım 250 bin sosyal konuta, isterse dahi aynı milyon arsa-konuta başvurabilir. Algın ikisinden bile çıkarsa birisini tercih etmesini isteyeceğiz. Biz projelerimizi sunacağız, ancak yurttaş beğenmezse bile kendisi dahi istediği kadar ayrımsız çekim çizerek evini yapabilecek. Bazılarını itmam karşılığı verecekler, hakeza arsalarımız var. Belki yüklenici bulup verelim diyecekler. Çoğunluk ne isterse bu projelerde tığ onun yanı sıra olacağız

Biz vatandaşlarımıza altyapılarını bitirip atfetmek istiyoruz. Bunlar hazırlandıktan sonraları vatandaşlarımız 2 sene içerisinde tamamlayıp oturabilecek. 28 ilimizde 10 bin işyeri belirledik. 350 bin liradan başlıyor. İki sene süresince işyerlerini tamamlayacağız.

“ORTA VE KAYIRICI GELİR PROJESİ KASIMDA”

Biz bu projeyi duyurduğumuz andan itibaren kira ve sülale fiyatları durmaya başladı. Ve artış düşmeye başladığını birlikte görüyoruz: Arzı arttırdığınız süreçte fiyatların dahi düşmesi mübrem olacaktır. Ilimli ve üst sağlık grubuna müteveccih bölük projesini birlikte Kasım ayında duyuracağız.”

Share: