Nazır Aristokrat, İzmir depremi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortada sabık diyaloğu anlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet çarkıt Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun Adapazarı’nda rahmetlik eşinin adının yaşatılması için yaptırdığı Zümrüt Müftüoğlu Ocak Afiyet Merkezi’nin açılışına katıldı.

“1 SAAT İÇERİSİNDE İZMİR’E İNTİKAL ETTİK”

İzmir’üstelik meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremi fen almalarının ardından yaşananları anlatan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bu akşam sabaha alın 03.29’da İzmir’birlikte 4.9 kadar benzeri deprem oldu. AFAD başkanımız aradılar, ben da birden telefona karşılık verdim. Umumi durumu aldıktan sonra bulunmaz Cumhurbaşkanımızı 03.45-03.50 kabilinden arayarak vukuf arz ettim. Dedim kim, ‘Burada tıpkı deprem oldu. İzmir’dahi’ dedim. Kendileri, ‘Giderseniz dolgunca peki’ dedi. ‘Milletimiz, torunlar ürkmüştür. Bu vesileyle orada devletin bulunmasında fayda vardır’ dedi. Tığ birlikte, hem AFAD başkanımızla, hem ilişkin umum müdür arkadaşlarımızla, ilişik saylav arkadaşlarımızla bu arada 1 saat içerisinde oraya fehim ettik.

BU IŞ HADDINDEN FAZLA KIYMETLİ BİR IŞ

Bu bir saati şunun amacıyla söylüyorum. Bu mesele çokça kıymetli tıpkısı iş. Türkiye o hale geldi kim, bura hareket nâkil, depremin acılarını hareketli ve temas afette tanık olduğum kabilinden depremi yaşadığı dakika insanların nereye koşuşturdukları anlaşılan sıfır, kıyametle dünya arasında ayrımsız havai hisseden ve benzeri zamanda yüzündeki endişeyi ve ümitsizliği değme haliyle anlayabildiğimiz bir tabloyla beşer cebin karşıyadır.

“CUMHURBAŞKANIMIZ NEREDE BU ORAN LAFINI SÖYLETTİRMEDİ”

Çocukluğumuzdan beri hepimiz şurası duyduk. Siyah beyaz televizyonlar peki, mikrofonlar uzanır. İnsanlar çaresizdir. Mehabet eyyam sonradan gider. Çünkü kimi vakit tepkiden korkar, arada bir bir yüklülük oluşabileceğinden keder mesabe. Türkiye alelhusus bu tecrübeleri ve bu acıları yaşadıktan sonra, 21’inci yüzyılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Simav ve Van depremleri karışma tevessül etmek üzere, ‘Nerede bu şevket?’ lafını söylettirmedi” diye konuştu.

Share: