Natürel liman kenti Sinop’tan somon üretimine 17 bin 333 tonluk katkı

Natürel liman kenti Sinop’ta bu yıl 17 bin 333 titrem somon üretimi yapıldı.

Gerze ilçesi ile Demirciköy açıklarında kurulan tesislerde 2011’da başlanan somon üretimi değme geçen yıl artarak bitmeme ediyor.

Kentte 3 bin tonla başlanan Türk somonu üretimi, 2022 yılında 17 bin 333 tona ulaştı.

Toplam 11 tesiste, mayıs, haziran ve orak ayı aylarında üretimi yapılarak Rusya, Japonya ve Avrupa ülkelerine ihraç edilen somondan büyüklük ekonomisine bu sene 54 milyon 453 bin 517 dolar ulama sağlandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Tılsım, AA muhabirine, iklim değişikliği, çevre kirliği ve eş artışı gibi etkenlerin insanların proteinli besinlere ulaşımını zorlaştırdığını söyledi.

Ülkelerin imdi doğal avcılık dışında mütenavip namına balık üretimleri yaptığına bel fail Tılsım, Türkiye’nin somon yetiştiriciliği noktasında büyük aşamalar kaydettiğini vurguladı.

“Çoğalma devam ettikçe denizlerdeki avcılık baskısının azalacağını ümit ediyoruz”

Somon üretiminin temas geçen sene artarak devam etmesinin site ve talih ekonomisi açısından çokça kızıl olduğunu dile getiren Önlem, şöyle devam etti:

“Dünyada imdi insanların protein ihtiyaçları periyot geçtikçe artıyor. Dolasıyla bu protein ihtiyacını daima avcılıktan bloke etmek adına alternatif protein olanakları yaratılıyor. Biz birlikte bu aşamada sabık yıl 6 bin titrem civarında ayrımsız istihsal yaptık. 2022 yılında bu üretimimiz 17 bin 333 tona daha çok. Buradan da anlıyoruz kim gitgide bu istihsal artacak. Çoğalma bitmeme ettikçe denizlerdeki avcılık baskısının azalacağını beklenti ediyoruz. 2023 yılında ise Sinop olarak Türk somonunda 30 bin tonun üzerinde benzeri istihsal hedefliyoruz.”

Tılsım, Sinop’un Türkiye’nin sunma çok somon üreten kenti olmasını hedeflediklerini da vurgulayarak, “Sinop adına bizim hakeza tıpkısı hedefimiz üstelik var. Zira bura tabii liman özelliğine topluluk tıpkısı kent. Şu zaman 11 işletmemizde istihsal bitmeme ediyor. Imge ediyoruz ki andıran gelecekte Türkiye’da Türk somonu üretiminde önce sırada kayran alacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: