Mürsel Alban’dan Nazır Kirişci’ye: “Akşam Yangına Müdahale Eden Helikopterlerin Bozukluk Sözleşmeleri Bitti ve Gönderildi”

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün öğle vakti saatlerinde çıkan ve tahminî 19 saat sonradan arama altına alanın yangına tün görüşlü helikopterlerin müdahale etmediğini söyledi. Alban, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci’ye, “Marmaris yanarken ormandan sorumlu Bakan, hususi jetle Adıyaman’da ne işin var? Illet programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Cuşiş mahalinde şu an kim var Orman adına? Akşam yangına engelleme fail helikopterlerin bozukluk sözleşmeleri bitti ve gönderildi” diyerek sordu.

Marmaris’in Yalancıboğaz mevkiindeki kızılçam ormanında, güzeşte saat 12: 30 sıralarında ateş bundan sonra. Dokunaklı rüzgar nedeniyle alevler bölgede anında yayıldı. Yangına 14 uçak, 35 helikopter, 83 arazöz, 5 iş makinesi ve 714 orman işçisi müdahale etti. Hararet 19 saat sonraları, bu sabahleyin saatlerinde arama altına alındı.

Cuşiş sürerken bölgede tetkik eden CHP Muğla Mebus Mürsel Alban, yangına tün alarga engelleme edilmediğini istikbal sürdü.

“TÜN YANGINA MÜDAHALE FAIL HELİKOPTERLERİN HASTALIK SÖZLEŞMELERİ BİTTİ VE GÖNDERİLDİ”

Alban, mazi gece cuşuhuruş bölgesinde yaptığı açıklamada, “Ayrımsız şeyi merak ediyorum; Marmaris yanarken ormandan sorumlu Vekil, özel jetle Adıyaman’da hangi işin var? Hastalık programını yarıda kesip dönüp gelmedin? Cuşuhuruş mahalinde şu an kim var Orman yerine? Bu yangını itfa ile mücadeleyi kimler veriyor? Şeb yangına müdahale fail helikopterlerin neden sözleşmeleri bitti ve gönderildi? Marmaris hala abuhava adına çok sıcak. Cuşiş sezonu devam ederken bu helikopterler hastalık gönderildi? Bunu alçalma ediyorum. Siz özel tepkili uçak bulup Adıyaman’a gitmeyi ve o özel jetin ücretini karşılamayı biliyorsunuz amma geceleyin yangına engelleme edecek helikopterleri ücretlendirip burada sezonun sonuna büyüklüğünde bekletmiyorsunuz” diyerek Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’yi eleştirdi.

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ YANGINA AÇIKTAN HİÇBİR ENGELLEME BULUNMAYAN”

Yangına gece alarga müdahale olmadığını söyleyen Alban, “Bu büyüklüğünde orman yandı. Çıkıp polemik namına bize cevap verdiniz. ‘Şu büyüklüğünde helikopter, şu kadar tayyare var, yangına müdahale ediyor.’ Soruyorum Sayın Icra Vekili, şu zaman saat 23: 50. Şu dakika açıktan bir tane müdahale var mı? Yangına müdahale ediliyor mu? Gördüğünüz üzere yangına havadan hiçbir müdahale yok. Karadan, buralar zaten sert yerler olduğu için sadece yerleşme alanlarına gelmesin diye niteleyerek tedarik alınmış bekleniyor” dedi.

“ŞU DAKIKA ORMANLAR KİM TARAFINDAN KORUNUYOR”

“Bu ormanları şu anda kim koruyor” diyerek soran Alban, “Ormanların bekçisi var mı? Yoksa ayrılan vekil kabilinden, ‘Ormanda bire bir bir tane sigara dumanı tütse tığ MOBESE’üstelik izliyoruz, görüyoruz’ dediniz, amma korkulu bütçeler harcayıp o sistemin çalışmadığı açık bir şekilde ortaya artık. Bunu sabık sene Muğla’da yaşadık. Sistemin çalışmadığını siz dahi anlattınız. Şu dakika ormanlar ki aracılığıyla korunuyor? Bu yangınlar hastalık çıkıyor” diyerek konuştu.Share: