Munzur Çayı’nın kıyısında oba kampı keyfi

Tunceli’nin Ovacık ilçesine mevrut tatilciler, Munzur Çayı’nın kıyısında çadır kampı yaparak tabii güzelliklerin keyfini çıkarıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfu akarsu mevcut 1500 rakımlı kaza, katıksız güzellikleriyle domestik ve yabancı turistleri ağırlıyor. Dört sezon huy ve akarsu sporlarına ergonomik düzlem sunan ilçede, oba kampı alanları bile akıbet yıllarda anbean yaygınlaşmaya başladı.

Kentte turistik açıdan balaban önem taşıyan otağ kampına belde illerden mevrut misafirlerin beraberinde ön sakinleri dahi ilişki gösteriyor.

Günübirlik yahut mufassal kesiksiz yolculuk kapsamında ilçeye mevrut misafirler, hele Munzur Çayı’nın kıyısında kurdukları çadırlarda tatillerini yapıyor.

Su altı canlıları, berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryumu andıran çayın kenarında, şehirden uzakta, doğayla bağırsak içe ahit geçiren kamp tutkunları, aktarılma boyu ağaçların gölgesinde piknik yapıp, serin sularda yüzerek dinleniyor.

“Dinlenme Kampı yaparken yıldızları üstelik denemek haddinden fazla dörtköşe”

Huy tutkunu Saz Şairi Turgut, AA muhabirine muayyen aralıklarla dinlenme kampı yaptığını ve şehir stresinden uzaklaştığını söyledi.

Kampta güne erken başlamanın çokça dörtköşe olduğunu anlatan Turgut, “Munzur Çayı’nın kıyısında oba kurup yüzmeye gidiyoruz ve ardından gelip kahvaltımızı yapıyoruz. Zaman içerisinde soluklanmak için hamak kadar mütenevvi aktiviteler yapıyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra da yaktığımız ateşte patates ve biber közlüyoruz. Kamp yaparken yıldızları bile meşgul olmak haddinden fazla sevinçli.” dedi.

Hatay’dan mevrut Fevzi Albinos, tatil beğenmek amacıyla Ovacık’ı yeğleme ettiğini ve buranın doğasına hayran kaldığını belirtti.

“Doğayı korusunlar”

İlçenin Güneykonak köyünde dinlenme kampı alanı işleten Doğancan Varlıel, haziran ayından bu yana binlerce tabiat tutkununu konuk ettiklerini rapor etti.

Varlıel, şunları söyledi:

“İlçedeki en fena hâlde aktivitelerden biri dinlenme kampı yapmak. Ovacık geleceğin genişlik heybetli turizm yerlerinden biri olacak. Bura tabii güzelliğiyle bağ çekiyor. Buraya gelen arkadaşlardan doğamızı korumalarını istiyorum.”

“Dünyanın seçkin yerinden turist geldi”

İlçede otel işleten Suat Eren dahi Ovacık’ın her sezon binlerce ziyaretçinin uğrak yeri olduğunu belirtti.

İlçenin birçok saf güzelliğe ocak sahipliği yaptığını dile getiren Eren, şöyle konuştu:

“Seçme yerde gelgel çok sıcakken Ovacık’ta insanlar yayla serinliğinde zaman geçiriyor. İnsanlar burada güzün foto çekiyor, kışın ski yapıyor, bahar ve yaz aylarında rafting, dinlenme kampı ve trekking yapıyor. Bu yıl tatilciler ilçemize yoğun rica gösterdi ve sezon çok iyi geçti. İsviçre, Almanya, Hollanda başta görünmek amacıyla dünyanın seçme yerinden seyyar geldi. Bunun dışında ancak içinden da İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Trabzon, Antalya ve Denizli üzere illerden mevrut tatilcileri ağırladık.”Share: