Muğla’da Kadına Şiddete Temsil ile Ilgi Çektiler

ESMA TURAN

Muğla’birlikte Hayalhane2 Temsil Topluluğu, sergiledikleri “3. Iş” isimli piyes oyunu ile kadına şiddete ilgi çekti. Muğla’birlikte maktul kadınların bile anıldığı temaşa oyununda vatandaşlar ruh yoğun anlar yaşadı.

Muğla’nın model ilçesi Reze’birlikte cümbüş gösteren Hayalhane2 Temsil Topluluğu, güzeşte akşam ezanı “3. Sermaye” isimli tek perdelik müzikal dramatik oyunuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde manzara aldı. Yönetmenliğini Mehmet Topbaş’ın yaptığı ve kadına şiddete ilgi çekilen oyunun gösterimine, CHP Muğla İl Başkanı Gıyap Zeybekoğlu, Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Cumhur Çoban, Reze Şehremini Bahattin Sim ve vatandaşlar katıldı.

KADIN OYUNCULAR SAÇLARINI KESTİ

13 oyuncunun tumturak aldığı 3. Bahis oyununda daha dünyaya gelmemiş bire bir kız çocuğunun yaşayacakları ve aynı babanın kadına şiddete dur geçmek amacıyla çıkacak olduğu bire bir macera anlatıldı. Oyunda antrparantez Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü kaliteli öğrencisi olan ve bozuk eş arkadaşı Yengi Pehlivan tarafından bıçaklanarak maktul Muğlalı Güleda Cankel de anıldı. Cankel’i canlandıran oyuncunun, “Yaşasaydım burada sizin yanınızda ışık çekiyor olacaktım” demesi ruh meşbu anlar yaşattı.

Öte yandan serencam dönemde İran’birlikte yaşanan olaylara de vurgu yapılarak, benzeri avrat oyuncu saçlarını kesti. Toplumun kadına menfi bakışını de eleştiren temaşa oyunu seyircilerin şişman beğenisini topladı ve ayakta alkışlandı.Oyunun bir zamanda yazanı de olan Yönetmen Mehmet Topbaş oyun bitiminde şunları söyledi:

“Bir oyun oyununu sahnelemek böylesine devasa benzeri salonda avutmak çokça ağırlık tıpkısı görüngü. Sunulan emekten tekessür birçok teferruatı var. Bu oyunda hemen kadına müteveccih şiddeti anlatmadık, kadına yönelik şiddetin önüne lacerem geçebileceğimizi da anlatmış olduk. Özelikle kadınlarımızı bilgilendirme açısından çokça bulunmaz aynı oyundu. Ayrımsız psikoloğun gözünden on paralık dünyaya gelmemiş aynı kız çocuğunun sesiyle anlattığımız oyunumuzda belletmen, anlatıcı aynı vasıta hakimdi. Bizi oyunda boydak bırakmayan tekmil  seyircilerimize teşekkürname ederim.”

Share: